Czytasz dzięki

Zarządy TFI rotują jak nigdy przedtem

opublikowano: 22-04-2019, 22:00

Altus, PZU, Rockbridge, Skarbiec — to TFI, które tylko w tym roku pożegnały prezesów

Z trzech członków obecnego zarządu TFI PZU niebawem pozostanie tylko Cezary Iwański. Tuż przed świętami największy polska grupa ubezpieczeniowa przekazała, że Marcin Adamczyk, dotychczasowy prezes TFI PZU, przejdzie do PZU, by nadzorować projekty strategiczne w zakresie inwestycji i ekspansji zagranicznej. Nowe zadania w strukturach grupy ma też otrzymać Marcin Wlazło.

Marcin Adamczyk, Ewa Radkowska-Świętoń, Krzysztof Lewandowski i
Krzysztof Mazurek pożegnali się lub pożegnają się z kierowaniem czterema TFI,
których łączne aktywa to kilkadziesiąt miliardów złotych
Wyświetl galerię [1/4]

ZMIANY, ZMIANY:

Marcin Adamczyk, Ewa Radkowska-Świętoń, Krzysztof Lewandowski i Krzysztof Mazurek pożegnali się lub pożegnają się z kierowaniem czterema TFI, których łączne aktywa to kilkadziesiąt miliardów złotych Fot. Marek Wiśniewski

Zarząd TFI PZU będzie jednak większy niż dotychczas. Trafią bowiem do niego trzy nowe osoby. Prezesem zostanie Robert Kubin, dotychczasowy dyrektor zarządzający PZU i PZU Życie, nadzorujący pion inwestycji. Wesprze go Marcin Żółtek, dotychczasowy prezes PTE PZU, czyli spółki zarządzającejOFE. Już wcześniej został namaszczony w grupie do nadzorowania rynku pracowniczych programów kapitałowych (PPK). Tym też ma się zająć w TFI. W zarządzie TFI PZU pojawi się również Dariusz Lasek, który obejmie stanowisko dyrektora inwestycyjnego. To specjalista od rynku długu, były członek zarządów Union Investment TFI i Skarbca TFI.

— Jestem przekonany, że nowy skład całego obszaru inwestycji istotnie wzmocni realizację ambitnej strategii grupy PZU. Zależy nam na stabilnych wynikach, które przełożą się na wzrost zaufania polskich klientów do oszczędzania w funduszach inwestycyjnych i na pozyskanie klientów zagranicznych poprzez nowe kanały dotarcia — twierdzi Tomasz Kulik, przewodniczący rady nadzorczej TFI PZU i zarazem członek zarządu PZU.

Dariusz Lasek został odwołany z zarządu Skarbca w styczniu 2019 r., po tym jak kontrolę nad TFI przejęły podmioty o niejasnych konotacjach własnościowych. Tego samego dnia odwołano też prezes Ewę Radkowską-Świętoń. Zastąpiła ją Anna Milewska, znana z zarządów Banku Ochrony Środowiska i Telewizji Polskiej. Początkowo była członkiem rady nadzorczej delegowanym do czasowego pełnienia funkcji prezesa, ale potem została pełnoprawnym prezesem. Już w dniu odwołania dotychczasowych członków ścisłego kierownictwa pełnoprawnym członkiem zarządu Skarbca został Krzysztof Stupnicki, ostatnio wiceprezes MCI Capital. Ewa Radkowska-Świętoń i Dariusz Lasek przyszli do Skarbca po tym, jak największym udziałowcem holdingu stał się deweloperski Murapol. Odeszli wtedy m.in. prezes Tomasz Stadnik i Jacek Babiński, zastępca dyrektora inwestycyjnego. Ten ostatni po krótkim epizodzie z funduszem autorskim w Quercus TFI dostał propozycję życia i we wrześniu 2018 r. odnalazł się w zarządzie Pekao TFI jako wiceprezes odpowiedzialny za pion zarządzania aktywami. Zastąpił na tym stanowisku odwołanego Petera Bodisa. Nieco wcześniej, po kilkuletniej przerwie, na pokład Pekao powrócił Adam Jenkins. Przed laty był dyrektorem zespołu zarządzania portfelami zrównoważonymi i akcyjnymi. W nowym rozdaniu objął stanowisko prezesa, z którego został odwołany Krzysztof Lewandowski. Początkowo w zarządzie bankowego TFI ostał się Tomasz Orlik, nadzorujący pion operacyjny.

Od 2019 r. zajmuje się tym jednak Grzegorza Barański. W tym roku zarząd uzupełniała też Renata Wanat-Szelenbaum odpowiedzialna za sprzedaż i marketing. Także cały zarząd Pekao TFI został wymieniony. Po odejściu ze Skarbca Tomasz Stadnik został prezesem Rockbridge TFI powiązanego z Altus TFI. Wielki Piątek był jednak jego ostatnim dniem pracy po rezygnacji złożonej w marcu 2019 r. Wraz z nim ustąpił wiceprezes Piotr Dygas. Kilka dni wcześniej zrezygnował Krzysztof Mazurek, prezes Altusa. Zastąpił go Andrzej Ladko. Stanowisko prezesa Rockbridge jest nieobsadzone.

Na 2019 r. przypada jeszcze zmiana w Quercus TFI. Z początkiem roku do zarządu dołączył Jarosław Jamka, sprawujący dotychczas funkcję wiceprezesa Ipopemy TFI. Z Ipopemy został podkupiony jeszcze w zeszłym roku. Wraz z nim Quercus pozyskał Mariusza Zaroda i Piotra Milińskiego. Pod koniec 2018 r. z Trigon TFI pożegnał się zarząd w składzie Marek Juraś i Paweł Burzyński. Kierowanie TFI przejął Ryszard Czerwiński, wiceprezes Trigon DM. Do zarządu trafili zaś Marcin Morel i Jakub Rajchman, a już w 2019 r. Piotr Bień. Pod rządami tej czwórki, w marcu 2019 r. Trigon TFI zmieniło nazwę na Lartiq TFI. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane