Zarządzający stawiają na CD Projekt i PZU

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 08-10-2013, 00:00

Eksperci z TFI wskazali akcje, które ich zdaniem dadzą najwięcej zarobić w czwartym kwartale

W portfelach inwestorów z dużym apetytem na ryzyko nie powinno zabraknąć walorów LPP, CD Projekt, CCC i Asbisu, a gracze, którzy wolą trzymać się tzw. pewniaków, powinni mieć walory PZU, PKN Orlen, Qumak i Bogdanki — tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez „Puls Biznesu” wśród krajowych zarządzających funduszami. Większość z nich wyznaje zasadę, że spółki drogie, ale dobre, mogą być jeszcze droższe, ale największy potencjał drzemie w zapomnianych zakątkach warszawskiej giełdy. Pomimo tegorocznych zwyżek, to maluchy i średniaki wciąż dadzą najwięcej zarobić. Mediana prognoz zakłada, że sWIG80 i mWIG40 wzrosną w czwartym kwartale 2013 r. o odpowiednio 9,5 i 8 proc., a WIG o maksymalnie 5 proc.

Dywidenda dla ostrożnych

Inwestorzy, którzy nie akceptują zbyt dużego ryzyka, powinni łaskawszym okiem spojrzeć na spółki, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami — podpowiadają eksperci. Wśród nich najczęściej wymieniany był największy polski ubezpieczyciel. Specjaliści uważają, że dzięki wysokiej rentowności oraz silnemu bilansowi PZU będzie wypłacać sowite dywidendy w nadchodzących latach. Jeszcze w tym roku spółka wypłaci część nadwyżki kapitałowej w formie zaliczki na poczet dywidendy za 2013 r. w wysokości 1,7 mld zł, czyli 20 zł na akcję. Na premię załapią się ci, którzy będą posiadaczami walorów 12 listopada.

Dywidendą kusi zarządzających także PKN Orlen, który dodatkowo ma skorzystać na wzroście marż rafineryjnych i poprawie sytuacji gospodarczej. W tym roku spółka popadła w niełaskę inwestorów. Kurs akcji spadł o ponad 9 proc., czyli o 1 pkt proc. więcej niż indeks blue chipów. Dużo gorzej od WIG20 zachowywała się natomiast Bogdanka — jej akcje straciły od początku roku ponad 15 proc. Zarządzający uważają jednak, że pomimo trudnej sytuacji na rynku węgla energetycznego spółka będzie poprawiać wyniki w kolejnych latach, a dodatkowo wypłaca atrakcyjną dywidendę (stopa dywidendy to 4,6 proc.). Odwrotnie jest z walorami Qumaka, które mają już za sobą solidne zwyżki. I choć od początku roku akcje spółki dały zarobić prawie 60 proc., to zdaniem zarządzających, nie przeszkodzi to w dalszym wzroście. Specjaliści zwracają uwagę, że firma podpisuje dużo kontraktów i jest nisko wyceniana (wskaźnik C/Z wynosi około 10). Na liście polecanych spółek znalazł się także Pozbud, którego akcje dały zarobić inwestorom prawie 30 proc. Zarząd firmy prognozuje 120,7 mln zł przychodów, 15,9 mln zł EBITDA i 10,6 mln zł zysku netto w 2013 r. Prognoza nie obejmuje planowanego przejęcia spółki Baumal Group. A to właśnie planowane przejęcia oraz dotacje do projektów inwestycyjnych, zdaniem zarządzających, znacząco poprawiają perspektywy wyników w 2014 r. Duon, kórego kapitalizacja na GPW wzrosła o 86 proc. od początku roku, to zdaniem specjalistów z TFI tania i dynamicznie rozwijająca się spółka, a Mostostal Zabrze ma niskie zadłużenie i działa w branży budowlanej, która wychodzi z dołka. Nie zabrakło też zwolenników PKO BP. Eksperci oczekują poprawy marży odsetkowej banku.Ich zdaniem, instytucja, kierowana przez Zbigniewa Jagiełłę, ma najlepszą ekspozycję na wzrost gospodarczy.

Jakość dla odważnych

Niekwestionowanym liderem popularności wśród zarządzających jest CD Project. Specjalistom z TFI wcale nie przeszkadza, że kurs akcji na GPW bije rekordy, zwyżkując w tym roku już o 140 proc. Szans do dalszego zarobku upatrują w sukcesie sprzedażowym trzeciej części „Wiedźmina”. Ich zdaniem, producent gier komputerowych to innowacyjna spółka, z ekspozycją na rozwój międzynarodowy. Dodatkowo portal GOG.com zapewnia jej stabilizację wyników. O ile jeszcze kilka miesięcy temu zarządzający nie byli zgodni w ocenie ryzyka związanego z inwestycją w LPP, to dziś, choć wciąż dostrzegają potencjał do dalszych zwyżek (akcje wzrosły o ponad 100 proc. w tym roku), to jednak wyraźnie zaznaczają, że są to walory dla inwestorów o mocnych nerwach. Specjaliści wciąż jednak doceniają systematyczny wzrost wyników.

Jeszcze więcej, bo 165 proc., dały zarobić w tym roku walory Asbisu, dystrybutora IT, ale również w tym przypadku ma to nie przeszkadzać w kontynuacji dobrej passy. Zarządzający zwracają uwagę na rosnący udział marek własnych w sprzedaży ogółem i dobrą ekspozycję na wydatki konsumenckie, a dodatkowo spółka jest tania (prognozowany C/Z poniżej 10).

Drogie, ale warte uwagi są też zdaniem zarządzających akcje CCC. Kryzys w Europie Zachodniej sprawił, że firma ma unikalną szansę, aby skokowo zwiększyć skalę biznesu, korzystając na słabości konkurentów. Dynamiczna ekspansja na rynkach zagranicznych w połączeniu z systematycznie płaconą dywidendą to w opinii zarządzających najmocniejsze argumenty za kupnem walorów dystrybutora obuwia. Odważniejsi inwestorzy mogą też zagrać pod odbicie w światowych gospodarkach i tym samym wzrost cen surowców, czego beneficjentem zostanie KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarządzający stawiają na CD Projekt i PZU