Zarzuty PO odparte

Jarosław Królak
12-05-2004, 00:00

Ta ustawa naprawdę wprowadzi rozwiązania korzystne dla przed-siębiorców — twierdzi resort gospodarki.

Miażdżącą krytykę rządowego projektu ustawy o swobodzie gospodarczej zawiera interpelacja Adama Szejnfelda, posła Platformy Obywatelskiej (PO), przedstawiona na łamach „PB” 16 kwietnia. Teraz dotarliśmy do obszernego pisma Małgorzaty Okońskiej-Zaremby, wiceminister gospodarki, stanowiącego niezwykle skrupulatną odpowiedź na interpelację posła Szejnfelda.

— Zapewniam, że ta ustawa realizuje postulaty przedsiębiorców służące ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej, a zawarte w niej rozwiązania sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Wbrew zarzutom autora interpelacji, ta ustawa ułatwi rozpoczynanie działalności gospodarczej, zmniejszy do niezbędnego minimum liczę koncesji i zezwoleń, ograniczy ilość i czas trwania kontroli w firmach — przekonuje wiceminister Okońska-Zaremba.

Jej stanowisko popiera Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe organizacje pracodawców.

Adam Szejnfeld stwierdził w interpelacji, że rząd wycofał się z wcześniejszych obietnic, a ustawa zawiera wiele błędów i nieścisłości. Dowodził, że wiele złych przepisów zachęcać może do korupcji, zwiększy biurokrację i skomplikuje procedury. Opinię autora interpelacji w zdecydowanej mierze podzielał klub PO.

Mimo tej krytyki Zbigniew Chlebowski, wiceszef klubu PO, zapowiedział, że ustawa o swobodzie — choć nie pozbawiona wad — jest konieczna. Dlatego jego partia poprze ją w Sejmie, a potem ewentualnie przystąpi do jej nowelizacji.

Obecnie nad projektem ustawy trwają prace w sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego programu „Przedsiębiorczość — rozwój — praca”. Posłowie przyjęli już część poprawek zaproponowanych przez przedstawicieli Rady Przedsiębiorczości.

Pełna wersja stanowiska Ministerstwa Gospodarki i Pracy — na stronach internetowych www.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarzuty PO odparte