Zastrzyk gotówki dla szpitali

opublikowano: 20-11-2016, 22:00

Samorząd dostał od EBI kolejny kredyt na modernizację infrastruktury medycznej

Dla samorządu województwa kujawsko- -pomorskiego gwiazdka zaczęła się w tym roku wcześniej niż zwykle. Prezent to 238 mln zł kredytu na modernizację szpitala w Toruniu, którego udzielił Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Umowę podpisano 17 listopada 2016 r. To już trzeci kredyt udzielony przez EBI samorządowi tego województwa na unowocześnienie infrastruktury medycznej. W imieniu samorządu kredytobiorcą jest założona w 2009 r. spółka celowa Kujawsko- Pomorskie Inwestycje Medyczne.

NA
ZDROWIE: Tak po modernizacji będzie wyglądał Wojewódzki Szpital Zespolony im.
L. Rydygiera w Toruniu. Prace uda się przeprowadzić dzięki uzyskanemu przez
samorząd województwa kujawsko-pomorskiego kredytowi z EBI.
Zobacz więcej

NA ZDROWIE: Tak po modernizacji będzie wyglądał Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu. Prace uda się przeprowadzić dzięki uzyskanemu przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego kredytowi z EBI. ARC

Toruński przykład

Rekonstrukcja i wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie z udziałem sektora publicznego objęte gwarancją z budżetu UE w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

— Transakcja ta jest istotna z dwóch powodów: to pierwszy projekt EFIS w sektorzepublicznym w Polsce, ale także modelowa operacja łącząca finansowanie z EFIS i wsparcie z dotacji UE w innowacyjną formę instrumentu finansowego. To pionierski projekt, który może być zastosowany w przypadku innych jednostek państwowych niższego szczebla i powinien być inspiracją dla pozostałych regionów lub państw członkowskich UE — powiedział Vazil Hudák, wiceprezes EBI, podczas podpisywania umowy. Rozbudowa toruńskiego szpitala to trzeci etap opracowanego w urzędzie marszałkowskim tzw. pakietu medycznego dla województwa kujawsko-pomorskiego. Obejmuje dobudowanie dwóch skrzydeł do gmachu głównego, który zostanie zmodernizowany. Powstaną także pawilony dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych. W gmachu głównym ma się znaleźć m.in. oddział ratunkowy z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, oddział kardiologii inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Budimex, którego oferta opiewała na 275,2 mln zł netto. Obejmuje ona budowę i przebudowę szpitala im. Rydygiera.

Wartość zakończonych i planowanych do realizacji we wszystkich etapach pakietu medycznego prac to 1,6 mld zł. Przedsięwzięcia są realizowane za własne pieniądze placówek, z funduszy unijnych i z budżetu województwa.

Wiele placówek i potrzeb

Największymi beneficjentami pierwszego etapu, wartego ponad 400 mln zł, były Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i regionalne Centrum Onkologii. Pierwszą placówkę zbudowano prawie od podstaw i częściowo wyposażono (w drugim ma być kupiony pozostały sprzęt). W Centrum Onkologii m.in. rozbudowano ambulatorium chemioterapii i system informatyczny. Drugi etap, wart ponad 340 mln zł, obejmie kilka inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, a także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. W świeckim szpitalu psychiatrycznym mają zostać zmodernizowane kolejne pawilony terapeutyczne, budynki administracyjne i techniczne. Zaplanowano również dalszą przebudowę szpitalnych sieci sanitarnej, teletechnicznej i energetycznej. Na rozbudowę i modernizację całej infrastruktury może liczyć również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku. Ma tam powstać skrzydło, które połączy istniejące budynki. Planuje się również stworzenie nowych oddziałów, m. in. hematologii i psychiatrii. Szpital ma też uzyskać nowoczesny sprzęt medyczny. Rozbudowane będzie także Centrum Pulmonologii. Powstanie budynek oddziału leczenia gruźlicy, do którego zostaną przeniesieni pacjenci hospitalizowani obecnie w filii w Smukale. Istniejące budynki zostaną zmodernizowane. Inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno- Zakaźnym w Bydgoszczy to zakup nowego sprzętu dla pracowni endoskopii i przebudowa jednego budynku.

1,6 mld zł Taka jest wartość już wykonanych i planowanych prac w ramach samorządowego pakietu medycznego dla województwa kujawsko-pomorskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zastrzyk gotówki dla szpitali