Zbladła gwiazda Synthosu

Ea bednarz
opublikowano: 14-11-2012, 00:00

Koncern Michała Sołowowa przestał rozpieszczać inwestorów wynikami, choć miał 111 mln zł zysku w trzecim kwartale.

Każda dobra passa kiedyś się kończy. Już rezultaty chemicznej spółki w drugim kwartale nie zachwyciły, teraz nawet niezbyt wygórowanych oczekiwań nie udało się zaspokoić. Kurs akcji spadł więc wczoraj o 4 proc., bo zysk Synthosu był nie tylko o 60 proc. niższy niż przed rokiem, ale też wyraźnie gorszy od oczekiwań analityków.W tym samym tempie do 133,6 mln zł spadł też zysk operacyjny. Spółka tłumaczy słabe wyniki finansowe pogorszeniem koniunktury w przemyśle petrochemicznym i spadkiem popytu na produkty grupy ze strony branży motoryzacyjnej i budowlanej. Pogorszenie to najbardziej widoczne było w zamówieniach na kauczuk.

— Około 70 proc. popytu na kauczuk jest generowane przez producentów opon i komponentów do samochodów. Dlatego wyniki Synthosu są silnie skorelowane z koniunkturą w branży motoryzacyjnej — tłumaczy Maciej Kabat, analityk AmerBrokers.

Na wyniki segmentu dyspersji i tworzyw izolacyjnych wpłynęło spowolnienie na rynku budowlanym, a segmentem polistyrenu, który jest przede wszystkim stosowany do produkcji opakowań,spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i w związku z tym oferowanie tego produktu w Europie, mimo że tradycyjnie sprzedawany był na rynku azjatyckim. Przyszły rok ma być lepszy, ale na poprawę trzeba będzie poczekać.

— Zarząd spodziewa się poprawy. Z szacunków popytu wynika, że przekroczy on produkcję. Nie spodziewam się jednak, że efekty będzie widać już w pierwszej połowie przyszłego roku — stawiałbym raczej na drugą. Dużo zależy od koniunktury gospodarczej — dodaje Maciej Kabat.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ea bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu