Zboża: to tylko odreagowanie spadków

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Rynek surowców

Mimo poprawy notowań pszenica jest najtańsza od listopada 2011 r., a kukurydza od połowy 2010 r. W ciągu ostatniego miesiąca kontrakty na kukurydzę potaniały ponad 11 proc., a na pszenicę o prawie 4 proc. Kursom niewiele pomogły dwa dni odreagowywania spadków ani raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), który obniżył prognozy zbiorów zbóż w Stanach Zjednoczonych.

Pierwotne prognozy nie po raz pierwszy popsuła pogoda. USDA przewiduje, że niskie opady deszczu w USA obniżą jakość zbóż, ale jednocześnie uważa, że zbiory kukurydzy będą wyższe od ubiegłorocznych o 28 proc., a soi o 8 proc. Analitycy departamentu spodziewają się również rekordowej produkcji pszenicy na rynkach globalnych.

Sytuację będą wspierały przede wszystkim Rosja, Kazachstan i Ukraina. W Rosji wydajność zbiorów pszenicy wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o jedną trzecią, a w Kazachstanie o 60 proc. Ukraina natomiast ma szanse wyeksportować rekordową ilość ziarna i awansować na trzecie miejsce największych eksporterów świata. Rekordowe plony przewidują również banki Goldman Sachs i Deutsche Bank. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, to powrót do spadków stanie się realny. Fundusze hedgingowe już zwiększyły pozycje krótkie do rekordowego poziomu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu