Zdalna praca pod nadzorem

IWA
opublikowano: 19-03-2017, 22:00

Nowoczesne zarządzanie czasem pracy w firmie nie może oznaczać śledzenia pracowników.

Wprowadzanie w firmach elastycznych warunków zatrudnienia z racji rozwoju cyfrowych technologii w wielu przypadkach nie stanowi już problemu. Jest przy tym szczególnie oczekiwane przez pracowników, zwłaszcza z pokoleń Y i Z. Badania pokazują, że możliwość wykonywania pracy poza tradycyjnym biurem oraz zróżnicowane godziny i formy jej wykonywania są dla młodych ludzi bardzo istotne. Według raportu z badania „The 2017 Deloitte Millennial Survey” przeprowadzonego wśród przedstawicieli pokolenia Y z 30 krajów prawie 85 proc. respondentów przyznało, że ich pracodawcy dopuszczają jakiś element zatrudnienia w formie innej niż tradycyjna. Czterech na dziesięciu badanych stwierdziło, że ich firmy zapewniają bardzo elastyczne warunki pracy. Zdaniem milenialsów takie rozwiązania sprzyjają wzrostowi wydajności i zaangażowania pracowników, poprawiają ich samopoczucie i zdrowie. Nie są one jednak jeszcze w pełni dostępne. We wcześniejszej edycji ankiety na możliwość np. wykonywania pracy zdalnie wskazało 43 proc. badanych, a trzy czwarte z nich chciałoby taką mieć. W innym badaniu, „Evolution of Work” przeprowadzonym przez instytut ADP Research Institute, 93 proc. respondentów wyraziło nadzieję, że będą mogli pracować z dowolnego miejsca na świecie.

— Firmy, które nie będą oferowały możliwości pracy zdalnej, mogą stracić wielu zdolnych i efektywnych pracowników — komentuje Mirosława Wojtowicz, specjalista od HR w firmie Unit4 Polska. Dla pracodawców oznacza to zapewnienie nowoczesnych narzędzi wspomagających wykonywanie obowiązków przez mobilnych pracowników i ich kontakty z klientami oraz współpracownikami. Jednocześnie wymaga to określonego podejścia do organizacji pracy i jej nadzoru. Menedżerowie powinni stworzyć system zarządzania czasem pracy i komunikacji w firmie tak, aby wydajność pracy zdalnej nie różniła się od wykonywanej w biurze. Nie chodzi jednak o stosowanie oprogramowania do monitorowania pracowników. — Aplikacje monitorujące, szpiegujące mogą zniechęcić ludzi do pracy i sprawić, że poczują się napiętnowani — zwraca uwagę Mirosława Wojtowicz.

Taki system IT powinien służyć zarządzaniu godzinami pracy, w tym nadliczbowymi i w porze nocnej oraz ewidencjonowaniu nieplanowanych absencji, spóźnień i automatyzacji rozliczenia faktycznego czasu pracy. Firmy mogą też oszczędzić czas i koszty, sięgając po narzędzia pozwalające na prowadzenie wideokonferencji.

— Mogą one zastąpić wyjazdy w delegacje i umożliwiają jednoczesny kontakt osób zaangażowanych w ten sam projekt. W zaoszczędzonym w ten sposób czasie pracownicy mogą zająć się innymi zadaniami — ocenia Marcin Rusewicz z MCX Telecom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane