Zdezorientowany rynek

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 18-06-2021, 09:34

Szalejący Nasdaq, umacniający się dolar, tonące złoto i złoty, rekordowe reverse repo – to wszystko następstwa jednego wydarzenia, jakim było posiedzenie Fed w tym tygodniu. Czy to wszystko da się w ogóle posklejać? Spróbujmy.

Andrew Harrer/Bloomberg

Najprościej zacząć od dolara, bo jemu ewidentnie sprzyjają dwa czynniki – podniesienie oczekiwań na podwyżki oraz wzrost stóp IOER i RR (obydwie wzrosły o 5 bps). Tak, to bardzo kosmetyczne zmiany, a reakcja na rynku jest ogromna – to pokazuje jak bardzo banki centralne „zniewoliły” rynki. Nagle okazuje się, że kilka punktów bazowych rentowności jest takim magnesem, że przyciąga miliardy dolarów. Te 5 punktów bazowych na reverse repo oferowanych przez Fed wydaje się śmieszną wartością (dokładnie 100 razy mniej niż wynosi inflacja), ale w świecie, gdzie ujemne stopy coraz bardziej są rynkowym standardem stają się wręcz luksusem. Reakcja dolara więc nie dziwi.

Za dolarem i wzrostem rentowności 10-latek poszło złoto. Fakt, reakcja jest atomowa, ale też złoto było mocno wykupione i „męczyło się” już w okolicach 1900 dolarów. To odbicie było dużo silniejsze niż wskazywałaby relacja z obligacjami i napędzane było słabym dolarem, więc przy znaczącym umocnieniu tego ostatniego ruch na złocie nie powinien dziwić. Na razie spadki zatrzymały się przy kluczowym technicznym poziomie 1765. Mocny dolar jest też przeciwnikiem numer jeden walut rynków wschodzących, a ponieważ RPP ostatnio odcięła się od jakiejkolwiek dyskusji o podwyżkach, naszej walucie dostało się mocno.

Rekordowe reverse repo Fed nie oznacza, że nadpłynności na rynku jest więcej – po prostu stopa wzrosła z 0% do 0,05% - tak niewielki wzrost przyciągnął dodatkowe pieniądze, ujawniając w pewnym sensie „skalę patologii” (piszę tak dlatego, że Fed zdając sobie sprawę, że Treasury zalewa rynek pieniądzem w maju zwiększył bilans aż o 150 mld USD. Fed „drukuje” w tempie 120 mld miesięcznie, ale jest to cel, a z miesiąca na miesiąc tymi wartościami może manipulować).

Niepasującym elementem jest euforia i nowe rekordowy na Nasdaqu. Nie ma tu innego dobrego wyjaśnienia jak utrzymująca się nadpłynność, która znieczula rynki na wszelkie potencjalnie złe informacje. Jestem pewien, że gdyby wydźwięk FOMC był „gołębi” wzrosty byłyby po prostu jeszcze mocniejsze.

Dziś przed nami dość spokojny kalendarz. W Polsce o 10:00 dane z rynku pracy (warto zwrócić uwagę na wynagrodzenia, których wzrost może być dwu-cyfrowy, co jednak po części wynika ze sporego udziału zasiłków rok temu), w USA o 19:30 wystąpienie Kashkariego, jednego z większych cyników z Fed. O 9:25 euro kosztuje 4,5458 złotego, dolar 3,8192 złotego, frank 4,1590 złotego, zaś funt 5,2973 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane