Ze spółek

Zbiejcik Maciej, Tomaszkiewicz Beata, Śliwiński Michał
opublikowano: 14-02-2001, 00:00

ZE SPÓŁEK

FORTIS BANK. Zysk netto osiągnięty przez spółkę za ubiegły rok był o 22 proc. niższy niż w 1999 roku i wyniósł 21 mln zł.

GPRD. Emitent Podpisał z Pekao SA aneks do umowy o kredyt obrotowy, w rachunku kredytowym w postaci linii kredytowej wysokości 9 mln zł.

PGF. Zaledwie 1,7 proc głosów zabrakło do uchwalenia emisji akcji serii N podczas WZA Polskiej Grupy Farmaceutycznej.

Prawdopodbnie emisję zablokowali mali akcjonariusze, którzy mają różny od zarządu pogląd na rozwój spółki.

Firma nosiła się z zamiarem wyemitowania 2 mln akcji serii N, z której środki miały zostać wykorzystane na zmniejszenie zadłużenia. Pozwoliłoby to na zmniejszenie kosztów finansowych o ponad 10 mln zł. W obecnej sytuacji PGF będzie musiał uwalniać wolne aktywa np. zamykając niektóre magazyny.

PEKAO SA. Pakiet 0,65 proc. akcji emitenta należący do Skarbu Państwa, zostanie wniesiony jako wkład niepieniężny na pokrycie podwyższonego kapitału akcyjnego w Hucie Stalowa Wola.

Prosper. Warszawski dystrybutor leków ma zgodę UOKiK na objęcie powyżej 25 proc. kapitału akcyjnego Cefarmu Białystok. Decyzja ta przybliża Prospera do zakupu białostockiej spółki.

Majątek dotychczasowego białostockiego Cefarmu zostanie wniesiony aportem do nowej spółki. W nowo utworzonym podmiocie Prosper podzieli się władzą ze Skarbem Państwa. Białostocki Cefarm wypracował przychody ze sprzedaży na poziomie około 170 mln zł oraz zysk netto rzędu 3 mln zł. Według nieoficjalnych informacji, wynik za rok ubiegły będzie lepszy od poprzedniego.

Przejęcie Cefarmu przez warszawskiego dystrybutora pozwoli giełdowej spółce na silne zaakcentowanie swojej obecności na terenie, na którym spółka nie była dotychczas obecna. Prosper wcześniej w podobnym trybie objął większościowy pakiet akcji rentownego Cefarmu Kraków.

PEPEES. Zarząd łomżyńskiego Pepeesu w odpowiedzi na szereg informacji, jakie ukazały się na temat spółki, postanowił uzasadnić swoje działania podejmowane w ostatnim okresie. Przede wszystkim wskazuje na fakt, że przy dłużej różnorodności działalności przedsiębiorstwa, jedynie struktura holdingowa jest docelowo właściwa dla Pepeesu. Wyodrębnienie działów w samodzielne podmioty, powiązane jedynie kapitałowo ze spółką, to właśnie strategia łomżyńskiego przedsiębiorstwa. Przekształcenie go w holding ma umożliwić sprawne zarządzanie odrębnymi podmiotami, właściwą ocenę ich działalności oraz ukierunkowanie dopływu kapitału do poszczególnych firm.

Proces tworzenia holdingu i tym samym pełna realizacja przyjętych założeń ma nastąpić z chwilą wniesienia majątku branży skrobiowej do odrębnej spółki. Zarząd Pepeesu w 2001 roku zamierza zakończyć proces restrukturyzacji w którym stanie się właścicielem spółek zależnych. Kolejne działania mają być ukierunkowane na pozyskanie źródeł finansowania dla dalszego rozwoju pomiotów z grupy. Ponadto w najbliższym czasie władze Pepeesu zamierzają skupić się na realizacji programu motywacyjnego dla pracowników do których ma być skierowana emisja akcji.

WBK. Zysk netto banku wyniósł w ubiegłym roku 224,1 mln zł, czyli był o ok. 21 proc. wyższy niż w 1999 r. — wynika ze wstępnych danych. Na wynik zdecydowany wpływ miał czwarty kwartał, kiedy to bank osiągnął zysk na poziomie 61,6 mln zł. MZ, BT, MS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbiejcik Maciej, Tomaszkiewicz Beata, Śliwiński Michał

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu