Ze stratą dla pacjentów

27-07-2015, 22:00

Komentarz o ochronie zdrowia

STANISŁAW PITUCHA

wiceprezes AMG Centrum Medyczne

Branża ochrony zdrowia zasługuje na to, żeby podmioty prywatne miały zrównane z publicznymi szanse na dostęp do pieniędzy publicznych, zarówno na etapie konkursów NFZ, jak i w czasie realizacji umów. Niestety, rynek jest skutecznie blokowany aneksowaniem umów. Skutki ponoszą samorządy, zmuszone do pokrywania strat, finansowania inwestycji, utrzymywania infrastruktury oraz zatrudnienia niedostosowanego do poziomu kontraktów. Nie ma uzasadnienia, aby utrzymywaniem systemowych nierówności uniemożliwiać rozwój prywatnego sektora.

Skoro są inwestorzy, wykładający pieniądze na inwestycje w ochronę zdrowia, to należy dać im szansę.

Pacjent powinien mieć prawo wyboru, w jakim podmiocie chce się leczyć — publicznym czy prywatnym. Obecnie taki wybór na poziomie lecznictwa szpitalnego jest iluzoryczny, ponieważ ośrodków powszechnie dostępnych jest mało. Pacjenci i tak raczej nie wiedzą, jaka jest struktura własnościowa szpitali czy przychodni. Interesuje ich dostępność i jakość świadczeń, a także poziom obsługi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ze stratą dla pacjentów