Czytasz dzięki

ZEA też chcą pompować więcej ropy

opublikowano: 11-03-2020, 14:06

Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały, że od kwietnia zwiększą wydobycie ropy do rekordowego poziomu, donosi Reuters.

Tym samym kraj dołącza do złożonej wcześniej obietnicy przez Arabię Saudyjską odnośnie wzrostu produkcji czarnego złota. Te dwa należące do kartelu OPEC kraje zajęły wspólne stanowisko w walce z Rosją, która prowadzi do eskalacji wojny cenowej. Zadeklarowana większa ilość ropy odpowiada 3,6 proc. globalnych dostaw i trafi na rynek w czasie, gdy jak przewidują prognozy, globalne zapotrzebowanie na surowce w 2020 r. spadnie pierwszy raz od prawie dekady z powodu epidemii koronawirusa.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Państwowa spółka naftowa ADNOC z ZEA zamierza zwiększyć wydobycie ropy do ponad 4 mln baryłek dziennie w kwietniu i chce podnieść moce produkcyjne do 5 mln baryłek. Wcześniej taki cel produkcyjny zakładano dopiero na rok 2030 r. 

Z kolei Arabia Saudyjska, poprzez koncern Saudi Aramco zakłada zwiększenie dziennej produkcji z 12 do 13 mln baryłek dziennie. 

Tymczasem Moskwa ostrzegła, że rosyjskie koncerny naftowe mogą zwiększyć produkcję bez problemu o 300 tys. bpd, a w ekstremalnym scenariuszu o 500 tys. bpd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane