Zero emisji dwutlenku węgla

Do 2030 r. Grupa Carlsberg obniży o połowę zużycie wody w browarach, zredukuje emisję CO2 oraz liczbę wypadków we wszystkich swoich browarach.

Grupa ogłosiła właśnie nowe cele zrównoważonego rozwoju pod hasłem „Together Towards ZERO”. Są odpowiedzią na konieczność ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i potrzebę edukacji konsumentów w zakresie odpowiedzialnego spożycia alkoholu. Zostały opracowane we współpracy z ekspertami m.in. z Carbon Trust i WWF International. Są również spójne z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ i ustaleniami konferencji klimatycznej w Paryżu.

Oszczędności

W etapie pośrednim do 2022 r. firma zamierza m.in. wykorzystywać energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Grupa w ramach Carlsberg Circular Community (Społeczności Obiegu Zamkniętego) angażuje również swoich partnerów do zredukowania emisji typu „beer-in-hand” o 30 proc. do 2030 r.

Tym terminem określono wszystkie emisje od produkcji rolnejsurowców przez transport i logistykę po chłodzenie w miejscach sprzedaży detalicznej. W 2016 r. Grupa Carlsberg podjęła współpracę z organizacją ekologiczną WWF International, by zidentyfikować browary narażone na problemy z dostępnością wody. Koncern zamierza ograniczyć zużycie wody w browarach o jedną czwartą do roku 2022, a do roku 2030 o połowę.

Ostrzeżenia przed alkoholem

Carlsberg podejmuje wiele działań, których celem jest edukacja na temat odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu.

Dlatego do 2022 r. konsumenci będą mieli możliwość wyboru różnych wariantów piw bezalkoholowych, dostęp do informacji o wartościach odżywczych na opakowaniach i w internecie. Symbole „odpowiedzialnościowe”, np. „W ciąży nie piję alkoholu”, „Alkohol tylko dla pełnoletnich”, „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” będą umieszone na wszystkich opakowaniach.

Bez wypadków

W 2016 r. nie doszło do żadnego wypadku w ponad połowie browarów Carlsberga na świecie. W przyjętych celach Grupa zobowiązuje się do 2022 r. zredukować liczbę wypadków o 15 proc. rocznie, zaś do 2030 r. osiągnąć stan, w którym nie dojdzie do żadnego wypadku.

— Światowe wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne czy niedostateczne zasoby wody, wymagają zdecydowanego wspólnego działania. Dzięki celom „Together Towards ZERO” w ramach naszej strategii SAIL’22, ustanawiamy w branży nowe standardy dla zrównoważonego rozwoju, opartego na wspólnocie działania i osiągnięciach nauki. Jestem pewien, że ich osiągnięcie poprawi naszą wydajność, zmniejszy ryzyko i pozwoli na stworzenie bardziej elastycznego modelu biznesowego, który będzie służył zarówno środowisku, jak i społecznościom lokalnym, w których funkcjonujemy — mówi Cees’t Hart, prezes Grupy Carlsberg. W Polsce do Grupy należą browary: Kasztelan w Sierpcu, Okocim w Brzesku i Bosman w Szczecinie.

Firma inwestuje w nowoczesne techniki i rozwiązania służące ochronie środowiska. Browar w Sierpcu kosztował 180 mln zł. Jedną z największych inwestycji w ostatnim czasie jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Browarze Okocim, która zapewni spełnienie najbardziej wyśrubowanych norm środowiskowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Zero emisji dwutlenku węgla