ZETO Poznań pozwala wynająć system ERP

Kamil Kosiński
opublikowano: 05-02-2001, 00:00

ZETO Poznań pozwala wynająć system ERP

Pierwsza oferta typu ASP nabrała realnych kształtów

Za 800-1000 zł netto od jednego stanowiska poznańskie ZETO oferuje wynajem systemu klasy ERP produkowanego przez spółkę BPSC z Chorzowa. Jest to pierwszy przypadek rzeczywistego zaoferowania na lokalnym rynku usług typu ASP.

Od początku 2000 roku w Polsce mówi się o usługach typu ASP. Kolejne firmy deklarowały chęć uruchomienia takich usług, a producenci aplikacji skwapliwie informowali o przystosowaniu swoich produktów do tego sposobu użytkowania. Unikano jednak informacji o cenach i platformie technologicznej w oparciu, o którą miałyby być świadczone usługi wynajmu oprogramowania. Niektórzy przedstawiciele firm informatycznych mówili przy tym otwarcie, że chodzi im głównie o zbadanie rynku, a nad rzeczywistym uruchomieniem usług dopiero się zastanowią.

Kontrakt na trzy lata

W kwietniu 2000 roku o planach związanych z działalnością typu ASP poinformowały ZETO Poznań i chorzowska spółka BPSC, będąca producentem zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie klasy ERP o nazwie Impuls. Obecnie obie firmy uzgodniły już warunki współpracy i przedstawiły konkretną ofertę. Działający w oparciu o bazę danych Oracle, system Impuls będzie eksploatowany na serwerze IBM S/390 RA6 z 1536 MB pamięci operacyjnej. Do dyspozycji klientów będzie też serwer zapasowy IBM S/390 R24 z 512 MB pamięci operacyjnej. Za każde stanowisko, na którym będzie wykorzystywany tak skonfigurowany system, klient będzie musiał zapłacić 800-1000 zł netto. Umowę wynajmu można zawrzeć na okres nie krótszy niż trzy lata. Dostawca usług twierdzi jednak, że cena wynajmu systemu nie zrówna się w tym okresie z kosztem budowy podobnej instalacji na własność.

— Z naszych obliczeń wynika, że firma korzystająca z systemu na 25 stanowiskach, wyda na niego 25-40 proc. mniej niż gdyby budowała własną instalację. W tym drugim przypadku musiałaby bowiem nie tylko zapłacić za oprogramowanie i jego wdrożenie, ale także kupić serwery — twierdzi Marek Majewski, prezes ZETO Poznań.

— Nie jest to oferta dla zupełnie małych przedsiębiorstw. Korzystanie z usług ZETO ma sens, gdy klient wydzierżawi aplikacje dla co najmniej 20 użytkowników — podkreśla Ignacy Miedziński, prezes BPSC.

Kompleksowa oferta

Zawężenie oferty związane jest głównie z jej kompleksowością. Dzierżawa aplikacji ma się bowiem odbywać nie przez Internet, ale w oparciu o łącza dzierżawione z należącej do TP SA sieci Pol-pak-T. Klienci muszą za to zapłacić, choć w ramach abonamentu ZETO Poznań bierze na siebie wszelkie kontakty z operatorem telekomunikacyjnym i zobowiązuje się dostarczyć klientom routery Cisco. Firma chciałaby też wziąć na siebie wyposażenie klientów w stacje robocze.

— Jeżeli klient myśli poważnie o outsourcingu, to bierze pod uwagę oddanie firmie zewnętrznej całej infrastruktury informatycznej. Nie musi się wtedy zajmować jej aktualizacją, zarówno w sensie aplikacyjnym jak i sprzętowym. My chcemy właśnie świadczyć takie kompleksowe usługi. Dlatego wzięliśmy na siebie kontakty z TP SA i dostarczanie routerów. Trudno oczywiście założyć, że nasi klienci nie będą już mieli u siebie komputerów PC, które mogliby wykorzystywać jako stacje robocze. Jesteśmy jednak gotowi je odkupić i wziąć na siebie przyszłe modernizacje — dodaje Marek Majewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZETO Poznań pozwala wynająć system ERP