Zezwolenia na podstawie decyzji

opublikowano: 06-11-2014, 00:00

Biznes w dziedzinach reglamentowanych ma być kompleksowo uregulowany — zapowiada resort gospodarki.

Działalności koncesjonowanej, regulowanej i objętej zezwoleniami zostanie poświęcony specjalny rozdział w przyszłej ustawie — Prawo działalności gospodarczej. Będą tam opisane m.in. podstawowe pojęcia, takie jak koncesja, zezwolenie, pozwolenie, licencja — wynika z projektu jej założeń, skierowanego do wstępnych konsultacji, o czym pisaliśmy w ostatni wtorek.

Docelowo wspomniane pojęcia mają znaleźć się w ustawach szczegółowych, regulujących warunki wykonywania działalności gospodarczej. Według Ministerstwa Gospodarki (MG), autora projektu, w obecnym prawie gospodarczym terminologia dotycząca reglamentacji nie jest jednolita.

MG pozostawi bez większej ingerencji przepisy o koncesjach. Zostaną zachowane obecne, zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, którą nowy akt ma zastąpić. Sporo zmian resort zapowiada w regulacjach dotyczących działalności regulowanej i zezwoleń.

Projekt przewiduje ograniczenie stosowania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o zakazie wykonywania działalności regulowanej. Miałby on być stosowany tylko do przypadków składania przez przedsiębiorców nieprawdziwych oświadczeń o spełnianiu wymaganych warunków do wykonywania takiej działalności oraz gdy rażąco je oni naruszą. Obecna ustawa za nieusunięcie uchybień nakłada natychmiast wspomniane konsekwencje. W ocenie MG zakaz wykonywania działalności jest w niektórych przypadkach zbyt surowy.

Poza tym proponuje się m.in. wyraźne wskazanie w przepisach organu prowadzącego rejestr działalności regulowanej oraz danych wymaganych we wniosku o wpis do tego rejestru.

Nowa ustawa ma też określić dane konieczne we wnioskach o prawo wykonywania działalności, wymagających zezwoleń (zgód, pozwoleń). Ma być wprowadzona zasada, że ich udzielenie, odmowa, ich zmiana i cofnięcie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Ponadto organ je wydający zostanie zobowiązany do przekazania przedsiębiorcy szczegółowych informacji o szczególnych warunkach wykonywania działalności, które ma on prawo określić w zezwoleniu.

Zezwolenia powinny być wydawane na czas nieokreślony — podkreśla projektodawca.

Jego zdaniem, wyjątki należy wskazać w ustawach szczegółowych i muszą być one uzasadnione nadrzędnym interesem publicznym.

Proponuje się wskazać w ustawie wszystkie rodzaje działalności regulowanej oraz zezwoleń. W obecnej ustawie koncesje są wymienione według rodzaju, a zezwolenia według ustaw, w przypadku działalności regulowanej przepisy odsyłają do ustaw szczegółowych. Projekt przyszłego aktu zawiera pełne listy proponowanych katalogów. W wykazie działalności regulowanej znajduje się 27 pozycji, rodzajów zezwoleń — 89.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu