Zgoda Brukseli

PJ
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Komisja Europejska dała zielone światło. Teraz zarząd spółki czeka na raport, dotyczący sytuacji Możejek po pożarze.

Zgodnie z oczekiwaniami, Komisja Europejska (KE) zaakceptowała wczoraj przejęcie litewskiej rafinerii Możejki przez giełdowy PKN Orlen. Komisja uznała, że „transakcja nie będzie w istotny sposób utrudniać skutecznej konkurencji w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego ani żadnej znacznej jego części”. Na tę decyzję z niecierpliwością czekał zarząd polskiej spółki paliwowej.

— Ta decyzja pozwoli nam kontynuować bez zwłoki działania zmierzające do zamknię-cia transakcji zakupu. Na razie trudno mówić o dalszych krokach. Obecnie czekamy na raport naszych doradców, informujący o sytuacji w litewskiej rafinerii po pożarze — powiedział „PB” Igor Chalupec, prezes PKN Orlen.

Październikowy pożar kluczowych instalacji rafineryjnych w Możejkach zapoczątkował splot niepomyślnych dla polskiej spółki wydarzeń wokół transakcji. Kolejnymi są ostatnie próby części zarządu Możejek (powołanych przez Jukos, dotychczasowego właściciela) zmierzające do odwołania szefa litewskiej spółki. Działania te zapewne mają na celu destabilizację sytuacji w Możejkach i tym samym utrudnienie ich przejęcia przez Orlen. Z tego zakupu niezadowolone są przecież Rosja i jej koncerny naftowe.

Na szczęście decyzja KE nie była wczoraj jedynym dobrym sygnałem dla Orlenu. Premier Litwy Gediminas Kirkilas stwierdził, że po uzyskaniu zgody Brukseli do zakończenia transakcji pozostanie tylko kilka tygodni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu