Zielona energia z Doliny Zielawy

MBE
opublikowano: 16-07-2010, 15:45

Lubelskie gminy wspólnie zawalczyły o dofinansowanie z Brukseli. Udało się. Już piąty raz.

Gminy z województwa lubelskiego, które stworzyły partnerskie porozumienie „Dolina Zielawy” (Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń) pokazują, że razem można więcej. Przygotowują się już do kolejnego projektu, hojnie dofinansowanego przez Unię.  Zaczęło się od inwestycji drogowych. Teraz stawiają na zieloną energię - kolektory słoneczne, które zostaną zamontowane na prywatnych domach mieszkańców i obiektach użyteczności publicznej. Nie będzie to tanie. Projekt „Czysta energia w Dolinie Zielawy” będzie kosztować około 10 mln zł. To jednak żadne zmartwienie dla gmin - dostaną bowiem dofinansowanie z RPO województwa lubelskiego, które pokryje 85 proc. wydatków. Resztę z własnej kieszeni zapłacą mieszkańcy.

- Czekamy na podpisanie umowy. Gdy tylko to się stanie, ogłosimy przetarg. Realizacje projektu przewidujemy na lata 2011-2012. Instalacje w większości zostaną zamontowane na domach prywatnych. Przez pięć lat będą należeć do gminy, potem przejdą na własność mieszkańców - tłumaczy Piotr Dragan, wójt Wisznicy, która jest liderem przedsięwzięcia.

W sumie w pięciu gminach pojawi się 848 zestawów solarnych. Przyniosą efekt energetyczny i ekologiczny - zmniejszą koszty wytwarzania ciepła i emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co ma przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego na obszarze turystycznym „Dolina Zielawy”.
Szacuje się, że z ciepłej wody z kolektorów w gminach będzie korzystało ponad cztery tysiące osób w domach prywatnych i ponad dwa tysiące w instytucjach publicznych. W 2012 r. w dolinie Zielawy ma działać 2,9 tys. takich urządzeń, których całkowita moc wyniesie 4,26 MW.

Więcej w piątkowym "PB".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu