Zielona Karta może zostać dłużej

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 23-01-2002, 00:00

Zawetowanie przez prezydenta pakietu ustaw ubezpieczeniowych sprawiło, że polscy kierowcy mogą nie doczekać się w przyszłym roku prawa podróżowania do większości państw europejskich bez konieczności posiadania certyfikatu Zielonej Karty.

Od pierwszego lipca 2003 r. polscy kierowcy mieli uzyskać możliwość podróżowania samochodem po niemal całej Europie bez konieczności posiadania Zielonej Karty. Zanim to nastąpi, konieczne jest jednak przystąpienie Polski, a konkretnie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych, do Wielostronnego Porozumienia Gwarancyjnego. Reguluje ono zasady rozliczeń w razie powstania szkody, w której brał udział zarejestrowany za granicą pojazd.

— PBUK wynegocjowało warunki przyjęcia do WPG. Miało to nastąpić podczas walnego zgromadzenia członków tej organizacji — wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

Nie stało się tak, ponieważ na skutek weta prezydenta nie weszła w życie nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Było w niej zapisane, że od 1 lipca 2003 r. ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców zawierane w Polsce są ważne na terenie wszystkich państw WPG. Bez takiego zapisu nie jest możliwe przystąpienie Polski do tej organizacji.

W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze znowelizowanie obowiązującej ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Inicjatywa ustawodawcza w tej sprawie należy do rządu.

— Poinformowaliśmy już o sprawie Departament Instytucji Finansowych MF — zapewnia Mariusz Wichtowski.

Poparcie deklarują też towarzystwa ubezpieczeniowe.

— Zmiany legislacyjne powinny być przeprowadzone w najbliższych miesiącach. Zajmowaliśmy się tą sprawą podczas posiedzenia zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń — twierdzi Paweł Dangel, prezes TU Allianz.

Jeżeli nowelizacja nastąpi szybko, możliwe jest, że od lipca 2003 r. kierowcy będą jednak mogli jeździć bez Zielonej Karty w państwach Unii Europejskiej oraz w Czechach, Słowacji, Chorwacji, Słowenii i na Węgrzech.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się bowiem, że Wielostronne Porozumienie Gwarancyjne jest gotowe przyjąć Polskę nie czekając na następne walne zgromadzenie członków, jeżeli tylko w najbliższym czasie zostaną wypełnione kryteria formalne. Zgoda sygnatariuszy zostałaby wtedy udzielona tzw. obiegiem.

Jest to jedyny sposób na dotrzymanie przyszłorocznego terminu, ponieważ od chwili przyjęcia do WPG do czasu uzyskania pełni praw przez nowego członka musi upłynąć kilka miesięcy niezbędnych do poinformowania wszystkich europejskich posterunków granicznych, policji, towarzystw ubezpieczeniowych itp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zielona Karta może zostać dłużej