Zielona współpraca

KOMENTARZ PARTNERA Anna Miazga ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP
opublikowano: 25-11-2020, 16:16

Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że branża odzieżowa nie jest w stanie rozwijać się w sposób zrównoważony. Dziś wiemy, że przełomowe zmiany są tu możliwe. Globalne wyzwania środowiskowe wymagają jednak ścisłej współpracy wielu podmiotów na rynku zaangażowanych w produkcję kolekcji.

To fundamentalna zmiana w podejściu do prowadzenia biznesu pociągająca za sobą konieczność podejmowania strategicznych decyzji mających wpływ na cały łańcuch dostaw. Mając tego świadomość, w LPP odpowiedzialność za ludzi i środowisko stała się integralnym elementem naszej strategii rozwoju, a idea gospodarki obiegu zamkniętego kierunkowskazem dla działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.

Chociaż globalnie największym wyzwaniem pozostają odpady plastikowe, idea ekonomii cyrkularnej pozwala zrozumieć, jak ważne jest, by przedsiębiorstwa działały w sposób zrównoważony w tych obszarach, w których ich wpływ na środowisko jest największy. Dobrym przykładem może być właśnie branża odzieżowa. W LPP, w ciągu ostatnich kilku lat, ograniczyliśmy wykorzystanie plastiku o 435 t. W przypadku produkcji odzieży ważniejszy pozostaje jednak sposób pozyskiwania surowców, z których produkowane są nasze kolekcje, jak i bezpieczny dla środowiska proces produkcyjny. Branżowe wyzwania wymagają współpracy i wymiany wiedzy, dlatego koncentrując się na tych obszarach, razem z naszymi dostawcami szukamy rozwiązań, ale i oczekujemy spełniania standardów jakościowych i ekologicznych. To dzięki tym działaniom mamy nadzieję osiągnąć nasze długoterminowe cele, jak zwiększenie udziału bardziej zrównoważonych kolekcji, czy zmniejszenie do 2025 r. emisji o 15 proc. z naszej działalności.

Zgodnie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, wszyscy dążymy do ograniczenia odpadów poprzez wydłużanie życia produktów i utrzymywanie ich w obiegu najdłużej jak to możliwe. Kluczowe dla osiągniecia realnych zmian pozostaje podążające za potrzebami rynku otoczenie prawne. Systemowe rozwiązania dostosowane do wyzwań środowiskowych pomagają firmom nie tylko szybciej się zmieniać, ale też poszukiwać nowych możliwości i rozwiązań technologicznych wspierających ich zrównoważony rozwój i podnoszących ich konkurencyjność na rynku.

Tylko wspólne wysiłki wszystkich uczestników rynku mają szansę doprowadzić do realnego zmniejszania śladu środowiskowego. Globalne zmiany nie są już chwilową modą, lecz światowym trendem, realizowanym świadomie i utrwalającym nowy standard życia i prowadzenia biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane