Zielone biurowce przyciągają inwestorów

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 11-10-2013, 00:00

Nieruchomości: Fundusze inwestycyjne chętnie kupują zielone budynki, bo łatwiej wynająć w nich powierzchnię

Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesny biurowiec klasy A bez certyfikacji LEED lub BREEAM. Większość szanujących się deweloperów już w fazie projektowania stosuje ekologiczne rozwiązania, które zapewnią mu atest. Jego posiadanie podnosi wartość budynku i zwiększa jego szanse na szybką sprzedaż. Funduszom inwestycyjnym, zwłaszcza zagranicznym, zależy bowiem, aby kupowane obiekty były zielone.

— Kluczową rolę w procesie budowania popularności rozwiązań proekologicznych w budownictwie biurowym odegrały rynki kapitałowe, a konkretnie inwestorzy kupujący od deweloperów nieruchomości. To właśnie od nich wyszedł najsilniejszy impuls do tego, aby poddawać biurowce certyfikacji — wyjaśnia Paweł Warda, dyrektor działu zarządzania projektami w regionie Europy Środkowo–Wschodniej w Jones Lang LaSalle.

Kilka czynników

— Przede wszystkim certyfikowane budynki lepiej rokują co do zachowania wartości technicznej, są tańsze w eksploatacji oraz przyciągają prestiżowych najemców. Silne, rozpoznawalne, korporacyjne marki, dla których stawianie na ekologię i promowanie idei zrównoważonego rozwoju jest elementem kultury korporacyjnej i strategii CSR — wymienia Paweł Warda.

Zielone budynki charakteryzują się zatem wyższym poziomem wynajęcia, co oznacza stabilne wpływy z czynszów. W efekcie, takie projekty postrzegane są jako pewniejsze inwestycje, a to sprzyja większemu zainteresowaniu obiektami przez inwestorów. Potwierdzają to deweloperzy.

— Na podstawie rozmów z funduszami inwestycyjnymi jesteśmy przekonani, że ekologiczne rozwiązania są istotnym kryterium wyboru biurowca do zakupu. Nasze kompleksy biurowców Noreda i Green Corner w Warszawie oraz Green Towers we Wrocławiu, certyfikowane w systemie LEED na najwyższym poziomie platinum, sprzedaliśmy praktycznie w momencie ukończenia budowy.

W ostatnich tygodniach natomiast sprzedaliśmy wykańczany właśnie biurowiec Green Day, który jest precertyfikowany w systemie LEED — mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

Niewiele drożej

Wybudowanie ekologicznego biurowca jest droższe niż tradycyjnego budynku komercyjnego. Nie są to jednak gigantyczne różnice. Przyjmuje się, że dla większości przypadków całkowity dodatkowy koszt mieści się pomiędzy 0,5 a 5 proc. wartości kosztów prac budowlanych. W przypadku biurowców firmy Skanska dodatkowe koszty wyniosły około 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu