Zielone centrum handlowe w Bazylei

MS
opublikowano: 30-09-2009, 09:41

Można ogrzewać i chłodzić obiekt handlowy tanio i ekologicznie. Dowiedli tego Szwajcarzy.

Przed tygodniem otwarto centrum handlowe Stücki Shopping Basel, położone w rejonie Bazylei, przy granicy trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. Inwestorem obiektu jest spółka Tivona Eta, która zainwestowała w jego budowę około 170 mln EUR. Całkowita powierzchnia najmu wynosi 32 tys. mkw. Na dwóch kondygnacjach znajduje się 120 sklepów, punkty usługowe, restauracje. Jest też parking podziemny. Cechą wyjątkową obiektu zaprojektowanego przez studio architektoniczne Diener Diener z Bazylei jest zastosowany w nim, przyjazny środowisku, system grzewczy i klimatyzacyjny. Wykorzystuje on zbędne ciepło z położonych nieopodal fabryk. Dociera ono do obiektu specjalnymi rurociągami, a następnie jest wykorzystywane do ogrzewania zimą, a latem, dzięki zastosowaniu specjalnej chłodziarki absorpcyjnej — do jego chłodzenia.

32
tys. mkw. Taką powierzchnię centrum handlowego ogrzeje ciepło z okolicznych fabryk, które zostałoby wyemitowane do atmosfery.


None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MS

Polecane