Zielone hipoteki

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Pionierskie banki wprowadzą pilotażowe zielone hipoteki w całej Europie.

W ramach projektu EeMAP, finansowanego przez Unię Europejską, 12 lutego 2018 r. opublikowano przełomową propozycję europejskiej „efektywnej energetycznie hipoteki”. Celem jest zaoferowanie preferencyjnych stóp procentowych lub dodatkowe finansowanie zakupu lub budowy efektywnego energetycznie domu bądź jego modernizacji.

Odpowiedź na potrzeby

Pionierskie banki i eksperci z dziedziny efektywności energetycznej budynków wprowadzą pilotażową wersję takich hipotek w krajach unijnych. Odbędą się także spotkania poświęcone analizom i miejscowym wymaganiom. W naszym kraju warsztaty organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaplanowano 7 marca 2018 r. w Warszawie. Europe Regional Network, europejska część World Green Building Council (WorldGBC), jest jednym z partnerów projektu EeMAP. Jego celem jest pomoc w zmniejszeniu brakujących rocznie 100 mld euro w inwestycjach na wzrost efektywności energetycznej budynków, co jest niezbędne do osiągnięcia celów klimatycznych UE. W odpowiedzi na potrzebę banków konsultowana propozycja jest ustandaryzowanym europejskim podejściem do efektywnych energetycznie hipotek, aby pomóc kredytodawcomustanowić i rozwijać takie produkty.

Milowy krok

— Aby osiągnąć europejskie cele klimatyczne i energetyczne, najważniejsze jest wykorzystanie możliwości kredytodawców w celu zwiększenia prywatnego finansowania modernizacji, przyczyniającej się do podnoszenia efektywności energetycznej budynków. Propozycja efektywnej energetycznie hipoteki jest milowym krokiem w „zazielenianiu” europejskiego rynku hipotek wartego 7 bilionów euro — powiedział James Drinkwater, dyrektor WorldGBC Europe Regional Network.

Ostateczna propozycja hipoteki i rozpoczęcie programu pilotażowego zostaną zainaugurowane 14 czerwca 2018 r. podczas konferencji w Windsorze w Wielkiej Brytanii. Wydarzenie zgromadzi ponad 100 ekspertów związanych z finansami i zrównoważonym budownictwem. Chęć zaangażowania w program pilotażowy zasygnalizowała już grupa pionierskich kredytodawców, a wśród nich główne banki, średniej wielkości gracze i wyspecjalizowani kredytodawcy z europejskich rynków. © Ⓟ

7 bilionów euro Tyle jest wart europejski rynek hipotek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu