Zielone innowacje dostaną 200 mln zł

opublikowano: 19-07-2015, 22:00

Bezpieczna żywność, przemysł drzewny, rolnictwo, zasoby naturalne — na projekty z tych dziedzin można otrzymać granty w programie Biostrateg

To druga okazja, aby zgarnąć dofinansowanie na przedsięwzięcia dotyczące środowiska naturalnego.

Pierwszą przedsiębiorcy mieli latem i jesienią ubiegłego roku. Premierowa edycja programu Biostrateg była niejako przetarciem szlaku dla dotacji z tego obszaru — ale już to pierwsze rozdanie, mimo nowej formuły i zasad naboru, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród wnioskodawców. Złożono zostało 67 projektów, z których 9 otrzymało dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 130 mln zł. Teraz znów można włączyć się do batalii o granty — nabór wniosków ruszył w czerwcu i będzie trwał do 24 lipca. Tym razem w puli jest aż 200 mln zł. Konkursowe zmagania ponownie przeprowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Tylko konsorcja

Biostrateg nagradza dotacjami nowatorskie projekty dotyczące środowiska naturalnego, rolnictwa i leśnictwa. Te przedsięwzięcia muszą obejmować badania naukowe, prace rozwojowe i działania związane z przygotowaniem ich wyników do komercjalizacji. Wnioskodawcy nie powinni jednak kierować się ogólnym obszarem wskazanym jako cel programu, ale wpisać się z projektem w jeden z pięciu szczegółowych strategicznych obszarów badawczych. Na tej liście są: bezpieczeństwo żywności, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ochrona bioróżnorodności oraz leśnictwo i przemysł drzewny. Organizatorzy programu mają nadzieję, że przyczyni się on do zwiększenia udziału polskich zespołów badawczych w projektach i inicjatywach w ramach unijnego programu Horyzont 2020.

— Potencjał produkcyjny polskiego rolnictwa i leśnictwa, jak i jakość środowiska naturalnego zależą w dużej mierze od zdolności do wprowadzania w życie innowacyjnych technologii produkcji i od racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Efekty prac badawczych realizowanych w ramach programu Biostrateg powinny przełożyć się na wzrost innowacyjności tych sektorów naszej gospodarki, a co za tym idzie — na lepszą jakość życia Polaków — uważa prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

— Polska musi działać w kierunku zapewnienia zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi i efektywnej produkcji rolnej. Program Biostrateg pozwoli wspierać najlepsze projekty, które wprowadzają nowatorskie rozwiązania i są jednocześnie odpowiedzią na te wyzwania — dodaje prof. Lena Kolarska- Bobińska, minister nauki. Przedsiębiorcy i naukowcy mogą zdobyć pieniądze z programu wchodząc w konsorcja, które finalnie powinny składać się z co najmniej trzech podmiotów. Każde planowane przedsięwzięcie musi mieć wartość co najmniej 10 mln zł. Warto podkreślić, że oprócz fazy prowadzenia badań dotacje przeznaczone są na etap przygotowania do wdrożenia, czyli np. na dokumentację techniczną. Dzięki temu wnioskodawcy mogą lepiej i szybciej przygotować się do komercjalizacji wyników B+R.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Cenny wkład własny

W pierwszym etapie firmy dostaną do 80 proc. dofinansowania na badania przemysłowe i do 60 proc. na prace rozwojowe. Jednostki naukowe mogą liczyć na pokrycie całości wydatków. W kolejnej fazie, polegającej na przygotowaniu wyników B+R do zastosowania w praktyce, dotacja dla firm wyniesie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych i będzie stanowić pomoc de minimis. Trzeba pamiętać o tym, że łączny czas realizacji obu etapów nie może przekroczyć 36 miesięcy.

— Podczas oceny merytorycznej można będzie dostać więcej punktów m.in. za wartość naukową projektu, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjności rozwiązania. Liczyć będzie się też możliwość zastosowania wyników projektu w praktyce oraz przewidywane efekty ekonomiczne i społeczne. Warto pamiętać, że eksperci podczas oceny wniosków będą zwracali uwagę m.in. na wyższy udział wkładu własnego wnioskodawców. Za to można uzyskać dodatkowe punkty — podkreśla dr inż. Adrianna Pawlik, koordynator programu Biostrateg.

Listę szczęśliwców, którzy dostaną dotacje w programie, powinniśmy poznać jesienią. Według założeń Biostrateg ma być realizowany do końca aż do 2019 r. W tym czasie na wsparcie projektów przeznaczonych ma być około 500 mln zł.

24.07 Tego dnia o godz. 16.00 mija termin składania wniosków w konkursie.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.ncbir. pl/programy- -strategiczne/ srodowisko-natu- ralne-rolnictwo-i- -lesnictwo- -biostrateg/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane