Zielone światło

BCH
14-07-2006, 00:00

Za tydzień akcjonariusze hurtowni leków mają upoważnić zarząd do podwyższenia kapitału, co ułatwi spółce akwizycje.

Akcjonariusze Torfarmu, którzy spotkają się na walnym 20 lipca, mają wprowadzić zmiany w statucie spółki. Chcą, by do końca 2007 r. jej zarząd mógł przeprowadzać podwyższenie kapitału w przyspieszonym trybie i bez konieczności zwoływania walnego.

— Kodeks spółek handlowych umożliwia w takim przypadku podniesienie kapitału do 75 proc. jego aktualnej wartości. Możliwe będzie podwyższenie o 2 mln akcji, niekoniecznie jednorazowo — mówi Piotr Sucharski, wiceprezes spółki.

Taka decyzja wiąże się z przejęciem Galeniki-Silfarm: umożliwi emisję akcji dla jej udziałowców, którzy staną się akcjonariuszami Torfarmu. Wcześniej, czyli pod koniec czerwca, walne Galeniki zadecydowało o podwyższeniu jej kapitału zakładowego o 20 mln zł. Pieniądze, jakie wyłożył Torfarm na zakup 41 proc. udziałów, to inwestycja ze środków własnych. Z emisji akcji, która będzie możliwa dzięki zmianom w statucie (o wartości kilkudziesięciu milionów złotych), spółka sfinansuje zakup pozostałej części Galeniki.

Zarząd Torfarmu może skorzystać też z prawa szybkiego podwyższenia kapitału, jeśli trafią się inne możliwości akwizycji, które zapowiada od dawna. Jeśli do niej dojdzie, wyemituje kolejne akcje.

— Moim zdaniem, zmiany w statucie są atrakcyjne dla akcjonariuszy, więc nie powinno być problemów z ich przegłosowaniem — mówi Piotr Sucharski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zielone światło