Zielone światło dla Wiedźmina

MGA
opublikowano: 08-12-2011, 00:00

CD Projekt Red przegrał sądową batalię z firmą Namco. Może jednak ruszyć ze sprzedażą hitu.

Wydając orzeczenie kończące wielomiesięczny spór między CD Projekt Red a Namco Bandai Partners, francuski sąd zachował się niczym biblijny król Salomon. Zdecydował, że dystrybutorem „Wiedźmina 2” w wersji na Xbox 360 w Europie Zachodniej, Azji i Ameryce Łacińskiej będzie Namco. Jednak polska strona ma także powody do radości.

— Wyrok nie do końca nas satysfakcjonuje, ale współpraca z Namco, do której zobowiązał nas sąd, będzie odbywała się na warunkach wynegocjowanychz THQ. A te są lepsze niż warunki współpracy przy dystrybucji „Wiedźmina 2” na PC z Namco — tłumaczy Piotr Nielubowicz, członek zarządu CD Projekt Red. Chodzi o wysokość marży, jaką pobiera dystrybutor za sprzedaż gry. Należy się spodziewać, że decyzja sądu będzie dla polskiej firmy oznaczała większe przychody niż te, które uzyskałaby, nie zrywając współpracy z Namco. Przypomnijmy, że poszło o prawo do dystrybucji gry „Wiedźmin 2” na Xbox. Polska firma zdecydowała w czerwcu, że jej sprzedażą ma się zająć inny dystrybutor — THQ.

Tymczasem Namco, które dystrybuowało tę grę w wersji na komputery PC, poszło do sądu, by walczyć o prawo do dalszej sprzedaży gry. Sąd zobowiązał producenta „Wiedźmina” do zawarcia umowy z Namco w ciągu 15 dni od doręczenia jego decyzji. Po jej podpisaniu na konto polskiej spółki wpłynie 1 mln EUR. Jest to część należności, które Namco miało przekazać z tytułu sprzedaży gry na PC. Pieniądze zostały zamrożone jako sądowe zabezpieczenie. CD Projekt Red nie zdecydował jeszcze, czy odwoła się od decyzji sądu.

— Dostaliśmy orzeczenie po francusku. Konsultujemy je właśnie z prawnikami. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła — mówi Piotr Nielubowicz. Otwarta natomiast pozostaje kwestia odszkodowania za zerwanie współpracy z THQ. Według Piotra Nielubowicza, CD Projekt Red siada do rozmów z byłym partnerem i nie wiadomo, jak one mogą się zakończyć. Należy jednak pamiętać, że THQ wstrzymał się z podejmowaniem jakichkolwiek działań biznesowych do momentu zakończenia sporu, więc straty, jakie mógł ponieść, są niskie, a nawet zerowe.

— Zakończenie sporu sądowego umożliwia nam rozpoczęcie działań marketingowych dla „Wiedźmina 2” w wersji na Xbox. Premiera gry planowana jest na pierwszy kwartale przyszłego roku — podkreśla Piotr Nielubowicz.

Gra w wersji na PC sprzedała się już w ponad 1 mln egzemplarzy. Według analityków, wersja na konsole może osiągnąć w przyszłym roku zbliżony wynik. Na rynku amerykańskim dystrybucją gry zajmie się Warner Bros. Natomiast w Polsce CD Projekt będzie sprzedawał grę samodzielnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane