Zielony backup

opublikowano: 03-10-2012, 00:00

Przedsiębiorstwa muszą przechowywać coraz większą liczbę danych. Wpływają na to m.in. nowe regulacje prawne, które obligują do archiwizowania dokumentów.

W rezultacie wiele firm rozbudowuje swoje centra danych o nowe zasoby pamięciowe. Niestety, kolejne urządzenia zużywają dodatkowe jednostki energii. Szkodzi to nie tylko interesom ich użytkownikom, ponoszącym większe koszty funkcjonowania backupu, ale również środowisku naturalnemu. Właśnie dlatego coraz więcej instytucji biznesowych decyduje się na stworzenie energooszczędnego systemu pamięci masowej. Wiąże się to z racjonalnym zarządzaniem danymi i ekonomicznym wykorzystywaniem dostępnych zasobów. Służą temu takie rozwiązania jak deduplikacja czy wirtualizacja. Deduplikacja pozwala na oszczędzanie miejsca na dyskach poprzez zachowywanie tylko jednej kopii pliku.

zięki temu nawet kilkakrotnie zapisany plik cały czas zajmuje tyle samo miejsca na dysku. Natomiast wirtualizacja umożliwia skonsolidowanie do jednej puli wszystkich dostępnych zasobów pamięci masowej, co ułatwia zarządzanie nimi i optymalizuje ich wykorzystanie. Zastosowanie tych technologii w systemach backupu przekłada się na mniejsze zużycie prądu, bo ogranicza konieczność zakupu nowego sprzętu. Dodatkowo ma pozytywny wpływ na żywotność urządzeń, które dłużej zachowują sprawność.

Firmy, które chcą, aby ich backup był w pełni ekologiczny, powinny sprawdzić, czy jego producent przestrzega restrykcyjnych norm środowiskowych podczas tworzenia sprzętu. Ważne jest również, czy materiały wykorzystywane podczas produkcji nadają się do recyklingu.

GALVIN CHANG

zastępca dyrektora ds. globalnego marketingu produktów w Infortrend Technology

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zielony backup