Zielony potencjał banku

komentarz partnera Michał Gajewski prezes Santander Bank Polska
opublikowano: 25-11-2020, 16:25

W ciągu ostatnich kilku lat agenda klimatyczna stała się bardzo istotnym elementem życia gospodarczego. Dbałość o środowisko, zrównoważony rozwój i wkład w redukcję CO2 to wyzwania nie tylko dla firm z sektora energetycznego, transportowego czy produkcji. Myślenie o byciu bardziej „zielonym” dotyka prawie wszystkie branże.

Ambitne cele dotyczące ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 wynikają z porozumień przyjętych na szczeblu międzynarodowym i stanowią cześć planu rozwoju oraz odbudowy europejskiej gospodarki. Z wyliczeń KE i EIB wynika, że aby je zrealizować potrzeba od 180 do nawet 270 mld EUR rocznie.

Santander Bank Polska jest świadomy rosnącej roli instytucji finansowych w procesie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Dlatego wspieramy klientów i towarzyszymy im w procesie transformacji energetycznej, zapewniając środki na finansowanie zielonej działalności. Jako największy prywatny bank w Polsce, należący do międzynarodowej grupy, przykładamy szczególną wagę do tego jak finansowane przez nas projekty oraz nasza organizacja wywiązują się z odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Chodzi o wykorzystywanie potencjału finansowego banku, ale także jego bieżące funkcjonowanie. Agenda Odpowiedzialnej Bankowości, która jest ważną częścią strategii naszej firmy, opiera się o te cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które dotyczą najbardziej istotnych problemów klimatycznych. Jednym z działań, które podjęliśmy, była aktualizacja polityki regulującej zasady finansowania między innymi spółek węglowych. Zobowiązaliśmy się do rezygnacji z nowego finansowania dla górnictwa węglowego i całkowitej redukcji ekspozycji na wydobycie węgla energetycznego do 2030 roku.

Jednym z największych wyzwań, przed którym stoimy jako kraj, jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa sektor energetyczny, w którym zastosowanie nowych technologicznych rozwiązań z zakresu OZE pozwoli dostarczyć czystą energię niezbędną do transformacji innych sektorów. Polska energetyka potrzebuje naszego wsparcia. Już obecnie jest to sektor, który najaktywniej posługuje się instrumentami finansowymi pomagającymi przejść na gospodarkę zeroemisyjną. Santander Bank Polska odgrywa znaczącą rolę w tym procesie, finansując projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Promujemy i wprowadzamy na polski rynek także nowe rozwiązania, takie jak finansowanie typu ESG (Environmental, Social and Governance) oraz zielone obligacje. W ubiegłym roku podpisaliśmy pierwszą w Polsce umowę ESG-linked, z koncernem Energa. Jest ona oparta na ocenie zaangażowania kredytobiorcy w obszar zrównoważonego rozwoju i motywuje do inwestowania w ekologiczne rozwiązania. Udostępnione przez nas środki mają być wykorzystane na rozwój mocy wytwórczych OZE i dalszą modernizację linii elektroenergetycznych. Tylko w tym roku zrealizowaliśmy trzy duże transakcje, których celem była redukcja emisji CO2. Jako jeden z dwóch banków sfinansowaliśmy największy projekt farm solarnych w Polsce — 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MWp. Współfinansowaliśmy również realizację projektu farm wiatrowych, których moc wyniesie 121 MW, a także byliśmy koordynatorem, organizatorem oraz dealerem emisji pierwszych obligacji Zrównoważonego Rozwoju (Sustainability-linked) dla spółki TAURON.

Będziemy aktywnie wspierać tego typu projekty w kolejnych latach. Jestem przekonany, że z każdym rokiem będzie ich więcej. Nasz wkład w bycie bardziej zielonym bankiem to nie tylko finansowanie, ale także projekty wewnętrzne. Jako Santander Bank Polska zobowiązaliśmy się do osiągnięcia neutralności węglowej w 2020 roku. W ramach tej obietnicy 100 proc. kupowanej przez nas energii, potrzebnej do bieżącego funkcjonowania, pochodzi z certyfikowanych źródeł odnawialnych.

Nasz bank bierze także udział w wielu zewnętrznych inicjatywach proekologicznych i tworzy własne programy, które pomagają budować społeczną świadomość oraz mają realny wpływ na zachodzące, pozytywne zmiany. Jako jedyny bank w Polsce przystąpiliśmy do globalnej sieci „Plastics Pact” fundacji Ellen MacArthur. Bierzemy udział w obchodach Światowego Dnia Środowiska i towarzyszącej mu akcji „Zielona Wstążka #DlaPlanety” organizowanych przez UNEP/GRID, a ponadto jesteśmy partnerem UE Global Compact.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane