Czytasz dzięki

Złoto tanieje najmocniej w tym roku

opublikowano: 26-01-2015, 17:03

Złoto z kontraktów terminowych tanieje najmocniej w tym roku, co tłumaczone jest malejącymi obawami wyjścia Grecji z eurolandu.

Deklaracja Aleksisa Ciprasa, zaprzysiężonego w poniedziałek premiera Grecji z lewicowej partii Syriza, że jego kraj nie zamierza opuszczać strefy euro, spowodowała wzrost notowań euro, które wcześniej zaliczyło 11-letnie minimum. Spadło także zainteresowanie „bezpieczną przystanią” na burzliwe czasy, którą jest złoto.

W ubiegłym tygodniu, przed niedzielnymi wyborami w Grecji i po ogłoszeniu programu zakupów obligacji państw eurolandu przez Europejski Bank Centralny, cena złota osiągnęła pięciomiesięczne maksimum. W poniedziałek kurs złota z lutowych kontraktów spadał rano na nowojorskiej giełdzie o 1,1 proc., do 1278,60 USD za uncję. To największa zniżka kursu od 31 grudnia 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane