Złoty antydolar

Rosnące prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych skłoniło inwestorów do wyprzedawania złota.

W środę cena złota zniżkowała o 0,4 proc., do 1244 USD, zmierzając do zakończenia na minusie trzeciego dnia z rzędu. Choć wystąpienie Donalda Trumpa przed Kongresem nie przyniosło niczego nowego, to jednak złoto wsparły wypowiedzi członków amerykańskich władz monetarnych. Szef nowojorskiego oddziału Fedu William Dudley przyznał, że argumenty za podwyżką stóp są coraz mocniejsze, a według jego kolegi z San Francisco Johna Williamsa na planowanym na 14- -15 marca posiedzeniu decydenci poważnie rozważą taką opcję.

Wynikające z notowań instrumentów opartych na stopie procentowej prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp wzrosło do 80 proc., z notowanych jeszcze w poniedziałek 50 proc. Oczekiwania co do polityki Fedu i siły amerykańskiej gospodarki zdobyły taką siłę wpływu na złoto, że ceny kruszcu znalazły się w niemal idealnej odwrotnej zależności z notowaniami obliczanego przez Bloomberg indeksu dolara. Jak obliczyliśmy, korelacja między obiema zmiennymi sięgnęła za ostatnie 12 miesięcy minus 0,77.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu