Złoty coraz słabszy

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 02-10-2009, 09:49

Piątkowy poranek upływa pod znakiem zdecydowanego osłabienia złotego. O godzinie 9:40 kurs USD/PLN testował poziom 2,9463 zł, a EUR/PLN 4,2810 zł. Wczoraj o godzinie 19-tej było to odpowiednio 2,9220 i 4,2510 zł.

Na gruncie analizy technicznej obserwowany ruch do góry jest kontynuacją wzrostowej korekty. Jej celem są okolice 3 zł dla dolara i 4,30 zł dla euro. Ewentualne przełamanie tych poziomów, co nie będzie takie proste, mogłoby doprowadzić do zmiany układu sił w średnim terminie i sprowokować skokowe osłabienie złotego o 15-20 groszy.
Dzisiejsze wzrosty USD/PLN i EUR/PLN nie zaskakują na gruncie czynników o charakterze fundamentalnym. Spadki na giełdach, zagrożenie osłabieniem euro do dolara oraz sprawa PZU, kładą się cieniem na notowaniach.

Czwartkowa silna wyprzedaż na Wall Street i w efekcie przecena S&P500 o 2,6 proc., nie tylko zapowiada pogłębienie korekty i idący z tym w parze wzrost awersji do ryzyka, ale jednocześnie znacznie zmniejsza szanse na test nowych tegorocznych maksimów. Jeżeli taki test miały mieć jeszcze miejsce, to raczej w samej końcówce roku, niż w najbliższych tygodniach.

Spadkową korektę powinien kontynuować również eurodolara. W odróżnieniu jednak od czołowych giełd, jest zasięg jest ograniczony poziomem 1,44, w okolicy którego znajduje się kilka średnioterminowych wsparć. Ich pokonanie wydaje się mało prawdopodobne.

Polskiej walucie wciąż ciąży sprawa wypłaty prawie 12 mld zł dywidendy przez PZU, której to część może zostać na rynku przewalutowana na euro. Wczoraj co prawda została podjęta uchwała w tej sprawie, ale wciąż nie są znane terminy takiej wypłaty. Gdy rynek będzie miał już pełną wiedzę związaną z dywidendą, wówczas ta sprawa umrze śmiercią naturalną.

Do końca piątkowych notowań sytuacja na giełdach oraz zachowanie EUR/USD, na które to czynniki wpływ będą miały m.in. publikowane o 14:30 miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, będą determinować zachowanie polskiej waluty. Inwestorzy mogą również wsłuchiwać się w wieści płynące z Irlandii, gdzie trwa głosowanie ws. Traktatu Lizbońskiego. Ponowne odrzucenie traktatu (oficjalne wyniki w sobotę), mocno zaszkodziłoby wspólnej walucie, przy okazji szkodząc złotemu. Natomiast głos na „tak”, o ile nie musiałby mieć wpływu na euro, to prawdopodobnie będzie oznaczał podpisanie tego traktatu przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A to już spodobałoby się inwestorom.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM


Komentarz walutowy

Ostrzeżenie o ryzyku
Dom Maklerski X-Trade Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zamieszczonych w powyższym mailu. Pełna treść informacji

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane