Złoty lekko traci

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 02-02-2011, 13:21

Po dwóch dniach wyraźnego umocnienia, złoty w środę lekko traci na wartości. O godzinie 12:48 kurs USD/PLN testował poziom 2,8284 zł, a EUR/PLN 3,9070 zł.

Korekta na rynku złotego koreluje z podobnym odreagowaniem obserwowanym w notowaniach EUR/USD. Kurs tej pary, częściowo wsparty decyzją agencji Standard&Poor's Ratings Services o obniżeniu długoterminowego ratingu dla Irlandii do A- z wcześniejszego A, spadł w okolice 1,38 dolara. Wczorajszy dzień euro zamknęło na poziomie 1,3823 dolara, a dziś w nocy przetestował poziom 1,3861 dolara.

Przed spadkiem notowań wspólnej waluty nie uchronił odnotowany w grudniu wzrost inflacji producenckiej w Strefie Euro do 5,3% R/R z 4,5% R/R miesiąc wcześniej, co jest najwyższym odczytem od ponad 2 lat i może lekko podgrzewać oczekiwania na szybsze podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

W kolejnych godzinach złoty powinien podążać ścieżką wyznaczoną przez notowania EUR/USD. Dlatego pewien wpływ na jego notowania może mieć, zaplanowana na godzinę 14:15, publikacja raportu ADP nt. sytuacji na rynku pracy w USA. W styczniu oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 145 tys., po tym jak w grudniu sięgnął on 297 tys.

Z grona potencjalnych impulsów, mogących kształtować notowania złotego, wypadła sprawa Egiptu. Wydaje się, że inwestorzy uznali, że obecnie nie ma zagrożenia dla stabilności w tamtym regionie świata.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane