Złoty może słabnąć

Marek Nienałtowski
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

W trakcie wtorkowej sesji notowania polskiej waluty nieco spadły. W ciągu dnia cena euro wzrosła do 3,88 zł, a cena dolara do 3,1345 zł. O godz. 17.00 wszystko wróciło do normy. Kurs EUR/PLN wynosił 3,8690, a kurs USD/PLN 3,1185. Były to wartości porównywalne do tych z poniedziałku.

Osłabienie naszej waluty nie było zaskoczeniem. Po pierwsze trudno oczekiwać, że przynajmniej część inwestorów nie zdecyduje się na realizację zysków po mocnym wzroście kursu złotego. Tak też się stało. W decyzji o zamknięciu długich pozycji w złotym pomogła im z całą pewnością poniedziałkowa decyzja agencji Standard & Poor’s, która obniżyła perspektywy ratingu dla Polski z pozytywnej do stabilnej. Polskiej walucie zaszkodziło też przeciąganie rozmów między PiS a Samoobroną, LPR i PSL w sprawie umowy koalicyjnej. Część inwestorów chce już wiedzieć, kto będzie rządzić w Polsce. Część z kolei obawia się jeszcze skutków takiej koalicji.

Nie bez znaczenia dla notowań złotego były też wydarzenia na arenie międzynarodowej. Dzienne maksima kursy dolara i euro ustanowiły po godz. 16.00, czyli po opublikowaniu dobrych danych z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz wskaźnika zaufania konsumentów w kwietniu. Informacje te wzmocniły bowiem amerykańską walutę względem euro.

Mimo dobrych fundamentów gospodarczych nastawienie inwestorów do złotego w najbliższym okresie może się tylko pogarszać. W takich warunkach korekcyjne spadki kursów EUR/PLN oraz USD/PLN warto wykorzystać do zakupów walut. W środę w centrum zainteresowania graczy bę- dzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ostatnie dane o produkcji przemysłowej i płacach w połączeniu z rekordowo wysokimi cenami ropy na świecie oraz napiętą sytuacją polityczną w kraju wykluczają raczej obniżkę stóp.

Marek Nienałtowski, DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu