Złoty nabrał sił

  • Marek Rogalski
opublikowano: 07-09-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Nasza waluta wczoraj po południu umocniła się do 4,13 zł za euro, 3,28 zł za dolara i 3,4250 zł za franka. To wynik dość dobrego odbioru komunikatu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który daje szanse na dłuższe ustabilizowanie sytuacji w strefie euro. Jeszcze rano ruch na złotym można było wiązać ze spekulacjami na temat potencjalnej obniżki stóp procentowych w strefie euro, która zwiększyłaby dysparytet w poziomie stóp procentowych.

Do tego nie doszło — główna stopa w strefie euro pozostała na poziomie 0,75 proc. — ale cięcia w październiku nie można wykluczyć. Zwłaszcza że EBC nie widzi ryzyka dla inflacji i tnie prognozy wzrostu gospodarczego. Natomiast w kraju obniżka stóp procentowych może nastąpić dopiero w listopadzie,kiedy to Rada Polityki Pieniężnej pozna najnowszą projekcję inflacyjną, a potencjalna ścieżka (przynajmniej na razie) nie musi być zbyt stroma.

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje, że rynek znalazł silne wsparcie w strefie 1,2540-60 i jego naruszenia nie należy się spodziewać. W przypadku kursu EUR/ PLN dość istotną kwestią jest zejście poniżej poziomu 4,14 zł, co daje szanse na ruch w stronę 4,10 zł już w przyszłym tygodniu. Jednocześnie potwierdziła się zaprezentowana w ubiegłym tygodniu teza, że zwyżka w stronę 4,20 była klasycznym ruchem powrotnym w stronę złamanej jeszcze w lipcu czteroletniej linii trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy