Czytasz dzięki

Złoty najmocniejszy do euro od połowy marca

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 26-05-2020, 07:17

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.

Notowania EUR/PLN od 17 marca
Zobacz więcej

Notowania EUR/PLN od 17 marca

Początek nowego tygodnia przyniósł powiew optymizmu  na rynkach, związany z ponownym otwieraniem globalnych gospodarek. W Europie trwa luzowanie obostrzeń (także w Niemczech oraz UK), co sprzyja grze pod odbicie wskaźników makro. Z drugiej jednak relatywnie mało miejsca poświęcane jest trwającemu konfliktowi na linii USA-Chiny, domyślnie dotyczące nowych reguł bezpieczeństwa w HK. Jest to oczywiście jedynie pretekst, niemniej szereg sugestii i propozycji z obydwu stron każe nieco inaczej patrzeć na ostatnie opinie z chińskiego MSZ, który określił tą sytuację mianem „nowej, zimnej wojny”. Niemniej wydaje się, iż globalny optymizm związany z „odmrażaniem” zdaje się przeważać. Lepsze nastroje na rynkach wspierają PLN, który jest najmocniejszy wobec euro od 18 marca br. Wybicie dołem widoczne jest na większości par x/PLN. Co ciekawe brak jest tej skali impulsów na pozostałych składowych koszyka CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. stopy bezrobocia za kwiecień (oczek. 5,7%). Ponadto GUS poda informacje w ramach monitoringu rynku pracy – za I kw. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się decyzji dot. stóp procentowych na Węgrzech oraz wskazaniom z amerykańskiego rynku pracy (sprzedaż nowych domów).

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN obserwujemy wybicie dołem z ostatnich konsolidacji na x/PLN, co wspiera dynamikę aprecjacji PLN. W ujęciu makro trudno wskazać wyraźne powody dla takiego ruchu,  niemniej EUR/PLN testuje już 4,49 PLN wobec 4,57 PLN notowanych w ubiegłym tygodniu.
 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane