Złoty poczeka na Fed i EBC, dług na aukcję MF

PAP
04-08-2008, 17:06

Rynki walut i obligacji w poniedziałek pozostają spokojne. Większy ruch na krajowej walucie możliwy po decyzjach o  poziomie stóp procentowych banków centralnych USA i eurolandu. Ścieżkę zachowań dla obligacji wyznaczy środowa aukcja organizowana przez resort finansów.

"Nic się dzieje, spokojny dzień. Złoty porusza się w okolicy poziomu 3,20 zł za euro, ale nie zbliża się do niego już tak bardzo. Na razie nie można chyba mówić o możliwości jego przełamania, chociaż pojawiają się głosy o możliwej korekcie w górę" - powiedział w rozmowie z PAP Jacek Turczyński, diler walutowy z ABN AMRO.

Ścieżkę dla złotego, wobec braku danych makroekonomicznych z Polski, mogą wyznaczyć decyzje o stopach procentowych banków centralnych USA i strefy euro.

Analitycy w obydwu przypadkach spodziewają się, że stopy pozostaną na dotychczasowych poziomach.

Rada Europejskiego Banku Centralnego na lipcowym posiedzeniu podwyższyła podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi teraz 4,25 proc.

Amerykańska Rezerwa Federalna w swojej ostatniej decyzji pozostawiła bez zmian główną stopę procentwą. Stopa funduszy federalnych nadal wynosi 2,00 proc.

"W tym tygodniu dla rynku najważniejsze będą decyzje o poziomie stóp procentowych w strefie euro i Stanach Zjednoczonych oraz komentarze po posiedzeniach EBC i Fedu" - dodaje diler.

W USA decyzja Fed o stopach procentowych podana zostanie we wtorek o 20.15. EBC poinformuje o stopach eurolandu w czwartek o 13.45.

Rynek obligacji odznacza się w poniedziałek spokojem i małą płynnością.

"Zaczęliśmy spokojnie i wręcz nudno. Pod koniec dnia spadły troszkę ceny obligacji, ale były to bardzo małe ruchy" - powiedział PAP Marcin Ziółkowski, diler obligacji z Banku Millenium.

Zdaniem Ziółkowskiego ścieżka ruchów na krzywej obligacji może zostać wyznaczona przez aukcję resortu finansów.

"Rynek czeka na środową aukcję OK0710, jeżeli wypadnie słabo nastąpi wzrost rentowności. Podaż jest duża jak na sentyment panujący na rynku" - uważa diler.

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że zaoferuje 6 sierpnia 2-letnie obligacje OK0710 o wartości 1,8 mld zł z pierwotnej puli 1-2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty poczeka na Fed i EBC, dług na aukcję MF