Złoty pozostaje mocny

Wojciech Dembiński
07-05-2001, 00:00

Złoty pozostaje mocny

W piątek na międzybankowym rynku walutowym nie zawarto zbyt wielu transakcji, a złoty wciąż był bardzo silny. Jego kurs wahał się między 13,3 a 13,5 proc. odchylenia od dawnego parytetu centralnego.

Na otwarciu handlu za dolara płacono 3,9575 zł, w porównaniu ze środowym kursem zamknięcia 3,9559 zł. Cena euro wyniosła 3,5327 zł wobec 3,5305 zł. Kursy walut utrzymywały się na mniej więcej stałym poziomie do południa. Po południu pojawiła się informacja o bezrobociu w USA, które okazało się wyższe niż prognozowali analitycy.

Inwestorzy odebrali to jako sygnał, że spowolnienie gospodarcze USA nie zostało jeszcze opanowane. To z kolei przełożyło się na wzrost notowań euro do dolara o ponad 0,5 centa na międzynarodowych rynkach. Polski forex zareagował na tę zmianę wzrostem notowań euro, ale złoty umocnił się także w stosunku do waluty amerykańskiej. Przyczyniła się do tego jedna transakcja. Przed zakończeniem handlu dolara wyceniano na 3,9340 zł, a euro na 3,5790. Odchylenie kursu złotego od parytetu wynosiło 13,46 proc.

Według analityków, w tym tygodniu kurs złotego będzie się zmieniał w ograniczonym zakresie, ponieważ rynek będzie oczekiwał na dane o inflacji, które GUS poda 15 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty pozostaje mocny