Złoty traci

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 24-03-2016, 16:53

Wraz ze słabym zachowaniem rynków akcyjnych, w tym rodzimej giełdy, złotówka traci dziś na wartości do głównych walut. Notowania USD/PLN kontynuują budowanie wzrostowej korekty, odbicie wykształciło się również na parach EUR/PLN i GBP/PLN.

USD/PLN

Na notowaniach USD/PLN dzisiaj nadal obserwujemy korekcyjne, wzrostowe odbicie, które wykształciło się po tym jak w zeszłym tygodniu obronione zostało istotne wsparcie. Maksymalny zasięg tej korekty wyznacza moim zdaniem poziom 3,9170 (linia trendu spadkowego poprowadzona po tegorocznych maksimach oraz 61,8% zniesienie ruchu w dół z genezą 29 lutego). Obecnie kurs tej pary próbuje wrócić powyżej linii trendu wzrostowego z genezą 15 maja zeszłego roku (3,83), po tym jak w zeszłym tygodniu pokonał to wsparcie.

Nie jest wykluczone, że w średnim terminie spadki będą na tej parze kontynuowane.Fala spadkowa zatrzymała się w miniony czwartek na poziomie 61,8% zniesienia sekwencji wzrostowej z genezą w maju 2015 roku, które wyznacza górne ograniczenie ważnej strefy wsparć tworzonej wraz z poziomem równości fali spadkowej budującej się od 29 lutego br. z tą wykształconą w dniach 26 stycznia-11 lutego (strefa 3,7350 do 3,7650). Zejście poniżej tej strefy otworzy drogę do okolic 3,52.

GBP/PLN

Na notowania GBP/PLN także obserwujemy dziś korekcyjne odbicie. Wczorajsze spadki na notowaniach GBP/PLN potwierdziły wybicie dołem z kanału spadkowego z genezą w listopadzie ubiegłego roku i zatrzymały się w okolicy długoterminowej linii trendu wzrostowego. Jeżeli ruch w górę ma być jedynie lokalną korektą spadków z ostatnich trzech tygodni, to maksymalny jej zasięg wyznacza poziom 5,5450 (61,8% zniesienie tych spadków). Gdyby jednak okazało się że korygujemy całą sekwencję spadkową z listopada, to kluczowe opory zbiegają się w okolicy 5,73.

Póki co jednak scenariuszem bazowym w średnim terminie pozostaje wariant spadkowy.Z technicznego punktu widzenia wybicie dołem z formacji kanału oznacza kontynuację fali spadkowej z listopada ubiegłego roku, a celem strony podażowej są przynajmniej okolice 5,23 (61,8% zniesienie tej sekwencji wzrostowej wykształconej w latach 2013-2015 i minima z grudnia 2014). Wcześniej strona podażowa może napotkać trudności w okolicy poziomu 5,34 gdzie przebiega linia trendu wzrostowego z genezą w 2011 roku.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy