Złoty znowu rośnie w siłę

Tadeusz Stasiuk
11-01-2000, 00:00

Złoty znowu rośnie w siłę

Zwiększone zainteresowanie zagranicznych inwestorów naszym rynkiem papierów wartościowych zaowocowało w końcówce ostatniego tygodnia wzmocnieniem wartości złotego. Stało się tak na fali optymizmu, jaki pojawił się na rynku po doniesieniach o rychłym uwolnieniu złotego. Wczoraj w tej sprawie miały być prowadzone rozmowy pomiędzy Leszkiem Balcerowiczem, ministrem finansów, a Radą Polityki Pieniężnej. I choć nikt nie oczekiwał, że dojdzie do konkretnych ustaleń, jednak towarzysząca temu atmosfera bardzo korzystnie oddziaływała na kurs złotego. Podobnie było zresztą w poniedziałek.

W trakcie pierwszej w tym tygodniu sesji złoty zaczął się umacniać już od początku notowań. Jego kwotowania otworzyły się na poziomie 3,37/3,18 proc. powyżej centralnego parytetu. Rano za dolara płacono 4,0600/50 zł, zaś nową walutę europejską wyceniano na 4,1688/86 zł.

W GODZINACH przedpołudniowych na rynek dotarł raport Rady Polityki Pieniężnej na temat spodziewanej na ten rok stopy inflacji. Wynikało z niego, że jedno z najważniejszych w kraju gremiów, które ma istotny wpływ na kształtowanie polityki monetarnej, uważa, że najprawdopodobniej do końca pierwszego kwartału 2000 roku inflacja powróci do spadkowego trendu, który w dłuższej perspektywie jest nadal obowiązujący. W analizie RPP podtrzymała tegoroczny plan inflacyjny na poziomie 5,4-6,8 proc.

WIARA w siłę złotego oraz spodziewane jego uwolnienie doprowadziły w konsekwencji do zwiększenia jego wartości i wzrostu odchylenia od centralnie ustalanego parytetu na fixingu. Wyniosło ono średnio 3,35 proc. W południe za dolara trzeba było zapłacić już tylko 4,0602 zł wobec 4,0898 zł w piątek. Z kolei w przypadku euro jego wartość obniżyła się z 4,2112 zł w piątek do 4,1682 zł w poniedziałek. Tym samym, złoty osiągnął najwyższy od pięciu miesięcy poziom.

Na poniedziałkowym przetargu bonów skarbowych zgłoszony popyt w kwocie 3,19 mld zł znacznie przekroczył ofertę Ministerstwa Finansów, która opiewała łącznie na 1,1 mld zł. Ogromnym powodzeniem cieszyły się szczególnie papiery 52-tygodniowe, których chciano zakupić za 2,457 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Złoty znowu rośnie w siłę