Złudny optymizm

Konrad Białas Alior Bank
opublikowano: 02-10-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Na rynkach finansowych nastroje wyraźnie się ociepliły. W dużym stopniu było to związane z lepszymi od oczekiwań danymi o aktywności wytwórczej po obu stronach Atlantyku. Indeks PMI dla strefy euro wzrósł do 46,1 pkt, natomiast indeks ISM w USA po raz pierwszy od czterech miesięcy znalazł się powyżej bariery 50 pkt (51,5).

Z drugiej strony rozczarował wynik indeksu PMI dla Polski, który spadł do 47 pkt, najniżej od lipca 2009 r. Silny spadek komponentów dotyczących produkcji i nowych zamówień każe zakładać, że kolejne dane GUS o produkcji pokażą pierwszą w tym roku ujemną, roczną dynamikę.

Dane z Polski nie przeszkadzały jednak złotemu w testowaniu piątkowych szczytów. Kurs EUR/PLN w spadł o ponad 2 grosze i po raz pierwszy od dwóch tygodni znalazł się poniżej 4,09 zł.

O dalszą aprecjację złotego może być jednak trudno, nie tyle z punktu widzenia czynników lokalnych (możliwa obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w środę jest już w cenach), ile w związku z niepewnością na rynkach zewnętrznych o to, kiedy Hiszpania ostatecznie poprosi o pomoc finansową.

Biorąc pod uwagę, że nad rynkiem wisi możliwa obniżka ratingu Hiszpanii do poziomu śmieciowego przez Moody’s (rewizja miała nastąpić do końca września), szanse na powrót awersji do ryzyka i osłabienia złotego są spore.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Alior Bank

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy