Zmarnowany dorobek

Danuta Waniek
28-02-2008, 00:00

Ponad dwa lata temu byłam odpytywana przez „Puls Biznesu” w sprawie funkcjonowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która — nie mając znikąd wsparcia politycznego — potrafiła w tamtych trudnych okolicznościach przygotować dwie strategie: rozwoju rynku mediów elektronicznych oraz przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe. Dzisiaj zwracam się do „PB” o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie, kto jest odpowiedzialny za to, że np. cyfryzacja nadawania leżała przez dwa lata odłogiem, a dzisiaj Komisja Europejska wątpi, czy w wyznaczonym terminie Polska da sobie radę.

Pamiętam, że w okresie pracy „upolitycznionej KRRiT” wielki skok do przodu zrobiło pod tym względem Polskie Radio. Również Telewizja Polska wypracowała koncepcję cyfryzacji „wyspowej”, czyli wchodziła z nowymi technologiami najpierw tam, gdzie sygnał dochodził z dużym trudem lub w ogóle nie docierał (np. Podkarpacie). W celu przyspieszenia tych procesów ówczesny minister obrony narodowej uwolnił na rzecz potrzeb cywilnych częstotliwości, z których do niedawna korzystało wojsko.

Rozpędzając w grudniu 2005 r. „źródło zła” (czyli lewicową KRRiT) Prawo i Sprawiedliwość przesunęło kompetencje cyfryzacyjne z KRRiT do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Przerwany został proces dochodzenia do pierwszego konkursu na przydział pierwszych częstotliwości. Anna Streżyńska, występująca najczęściej w prasie jako mąż opatrznościowy, wówczas nie protestowała. Przez dwa lata jako prezes UKE tej materii nie dotknęła, a dziś z rozbrajającą szczerością mówi, że przygotowane przez nas strategie zestarzały się i zdezaktualizowały.

Ponieważ na ich przygotowanie poszło dużo pieniędzy publicznych i europejskich, chciałabym otrzymać odpowiedź na pytanie: kto zmarnotrawił tamten dorobek, opóźniając korzystanie przez Polaków z rozwoju i postępu?

Danuta Waniek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Danuta Waniek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmarnowany dorobek