Zmiana przepisów o klauzulach

opublikowano: 04-07-2014, 00:00

Nowy tryb orzekania o stosowaniu w umowach niedozwolonych zapisów może utrudnić firmom obronę ich praw — uważa Lewiatan.

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają większość zmian proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) w postępowaniach w sprawie stosowania niedozwolonych postanowień w umowach zawieranych z konsumentami. Skierowany do konsultacji projekt założeń przyszłej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego zapowiada m.in. obowiązkowe sporządzanie i publikowanie uzasadnień do wyroków wydawanych przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) dotyczących wspomnianych zapisów. Obecnie nie ma takiego wymogu.

— Przedsiębiorcy od długiego czasu zabiegali o te zmiany. Obecnie część postanowień wpisanych do rejestru zakazanych klauzul jest oderwana od kontekstu danej umowy i trudno zrozumieć, na czym polega naruszenie interesów konsumentów — mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

We wspomnianym rejestrze mają być zamieszczane linki do stron internetowych SOKiK-u, a także sądów Apelacyjnego i Najwyższego, na których będą publikowane ich orzeczenia. Wątpliwości budzi jednak zamiana trybu postępowania z procesowego na nieprocesowy i przyznanie sądom prawa do orzekania ponad lub poza żądaniem zawartym w pozwie. W ocenie Lewiatana może to utrudnić przedsiębiorcom efektywną obronę ich praw. Poza tym ekspert konfederacji uważa za niezasadne karanie firm za stosowanie klauzul niewpisanych do rejestru. Według projektu orzeczenie SOKiK o stosowaniu przez firmę niedozwolonych zapisów będzie wiążące od chwili jego uprawomocnienia — niezależnie od tego, kiedy pojawi się w rejestrze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu