Zmiana w VAT-R

opublikowano: 09-11-2015, 22:00

Formularze podatkowe

Będzie nowy wzór zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). To skutek zmian w określaniu właściwości miejscowej organu podatkowego dla podatnika VAT. Wprowadziła je tegoroczna wrześniowa nowela Ordynacji podatkowej. Do ustalenia właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego w podatku od towarów i usług będzie stosowana generalna zasada, wynikająca z art. 17 par. 1 ordynacji. Kryterium to adres siedziby podatnika (osoby prawnej i jednostek nieposiadających osobowości prawnej) oraz miejsce zamieszkania — dla osób fizycznych.

W związku z tym minister finansów (MF) przygotował i skierował do uzgodnień projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie VAT. Dotyczy ono VAT-R. Nowy formularz oparto na dotychczasowym wzorze, a wprowadzono w nim kilka zmian. W objaśnieniach przeredagowano informacje dotyczące miejsca składania druku.

Podmioty, które nie mają swojej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, składają zgłoszenie rejestracyjne do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. W miejsce oświadczenia co do znajomości zasad odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością umieszczono pouczenie, że za podanie nieprawdy lub zatajenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Zrezygnowano też z konieczności stawiania pieczątki. © Ⓟ

1.01.2016

Tego dnia ma wejść w życie rozporządzenie zmieniające wzór VAT-R.

30.06.2016

Do tego dnia podatnicy będą mogli korzystać ze starego formularza, ale będą je składać do urzędu właściwego dla ich siedziby (osoby prawne) lub miejsca zamieszkania (fizyczne).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu