Zmiana właściciela

LAS
25-10-2006, 00:00

Hinduski VideoCon stanął na czele konsorcjum ratującego koreańską firmę. Jej polska fabryka jest spokojna o dalsze losy.

Konsorcjum, któremu przewodzi hinduski VideoCon Industries, podpisało wstępną umowę kupna Daewoo Electronics. Wartość trzeciego pod względem wielkości południowokoreańskiego producenta elektroniki użytkowej ustalono na 726 mln USD. W skład konsorcjum wchodzi także Ripplewood Holdings, amerykański fundusz private equity.

Daewoo Electronics do 1998 r. było częścią koncernu Daewoo. Elektronikę użytkową wydzielono wówczas z korporacji. Jedyne, co łączy dawny koncern Daewoo i firmę Daewoo Electronics, to nazwa. W 1999 r. zadłużona na 80 mld USD grupa Daewoo zbankrutowała. W kłopotach znajduje się teraz jej część elektroniczna. Przejęcie jest jedynym wyjściem, by uratować zadłużoną spółkę.

— Firma potrzebuje inwestycji w rozwój technologii — mówi Lee Seung-Chang, prezes Daewoo.

W Polsce Daewoo Electronics obecne jest od 1993 r. W ubiegłym roku linię produkcyjną pruszkowskiej fabryki opuściło około 2 tys. telewizorów, z czego większość trafiła na eksport.

— Nowy właściciel nie oznacza dla nas żadnych negatywnych zmian. W Polsce znajduje się największa fabryka koncernu. W związku z rozwojem produkcji prawdopodobnie zwiększymy również zatrudnienie — mówi Andrzej Szulborski, prezes Daewoo Electronics Manufacturing Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zmiana właściciela