Zmiany na ścianie wschodniej

Katarzyna Kozińska
07-12-2004, 00:00

Ledwo zarejestrowano połączenie Optimy i Radixu, a do fuzji przygotowują się dwie kolejne hurtownie leków z grupy Apofarmu.

Podkarpacka Hurtownia Aptekarska (PHA) z Rzeszowa przygotowuje się do połączenia z lubelską hurtownią leków Aptekarz. Fuzja ma zostać zamknięta najdalej w ciągu sześciu miesięcy.

— Formalnie to PHA przejmie Aptekarza, ale nowa firma będzie się nazywać właśnie Aptekarz. Jej roczny obrót sięgnie 400 mln zł. Będziemy mieć około 600 udziałowców aptekarzy. Każdy z nich może kontrolować góra 1,5 proc. udziałów. Naszymi klientami będzie około 650 aptek — wylicza Waldemar Jończyk, prezes PHA.

Krzysztof Szaliłow z Aptekarza odmówił komentarza. Wiadomo jedynie, że lubelska spółka jest nieco mniejsza od partnera z Rzeszowa. Prezes Jończyk zapewnia, że oba podmioty są rentowne.

Obaj dystrybutorzy należą do Apofarmu, unii hurtowni kontrolowanych przez aptekarzy. Jej strategia zakłada połączenie 12 podmiotów w jedną dużą hurtownię. Najświeższa fuzja została zarejestrowana w listopadzie — podwarszawska Optima Forma połączyła się z radomskim Radixem.

— Wkrótce zamierzamy przeprowadzić emisję akcji dla nowych udziałowców — mówi Eugeniusz Bukiewicz, prezes Optimy Forma.

Wkrótce do tej hurtowni mają się przyłączyć kolejne. Zainteresowana taką fuzją jest m.in. Galenica Panax — spółka, która w 2003 r. przecierała szlak łączenia się hurtowni Apofarmu.

— Ten rok zamkniemy 2 mln zł zysku przy około 310 mln zł sprzedaży. Na koniec 2003 r. połączone wyniki to 1,2 mln zł zysku przy 260 mln zł przychodu. To nas utwierdza w przekonaniu, że łączenie się jest najlepszym sposobem rozwoju — mówi Jacek Kołaczek, prezes spółki Galenica Panax.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zmiany na ścianie wschodniej