Znikną kolejne programy dla DOS

KA
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

LTC, Tarkus i Rekord SQL uśmiercą swoje aplikacje dla DOS. Wszystko ze względu na zmianę w podatku VAT.

LTC, Tarkus i Rekord SQL uśmiercą swoje aplikacje dla DOS. Wszystko ze względu na zmianę w podatku VAT.

Zmiana stawek VAT doprowadzi do wyeliminowania z rynku kolejnych programów dla systemu operacyjnego DOS. W swoim oprogramowaniu dla DOS nowych progów VAT nie przewidują opolska firma Tarkus i płocka Rekord. LTC z Wielunia, oferująca oprogramowanie marki Finn, zmieni stawki podatkowe w dwóch z trzech swoich programów dla DOS.

— Programu Finn5 nie aktualizujemy już od stycznia 2007 r. Wiele osób nadal go jednak wykorzystuje. Zmiana stawek VAT spowoduje jednak, że nie będzie działało w nim coś, co jest jego podstawową funkcją, czyli korzystanie z tego programu straci rację bytu — mówi Paweł Sztoch, odpowiedzialny w LTC z oprogramowanie dla systemu DOS.

Zaznacza przy tym, że dostosowanie stawek VAT w programach Finn 6 i Finn 7 wynika z tego, że są one dużo młodsze od Finn 5. Powstały po 2000 r., a ten drugi program w 1990 r.

— W części nowych komputerów nie jest mroziwa praca z tym oprogramowaniem. 64-bitowe wersje Windows nie obsłużą bowiem oprogramowania stworzonego z myślą o systemie DOS — twierdzi Paweł Sztoch.

— Decyzja o tym, że nowe stawki VAT nie zostaną wprowadzone do programów dla systemu DOS wynika m.in. stąd, że w systemach Windows Vista i Windows 7 nie można uruchomić ich w trybie pełnoekranowym. W dodatku korzystają one z portu drukarkowego typu LPT, a nowe komputery i drukarki nie mają takich gniazd —dodaje Dariusz Ręczajski, współwłaściciel firmy Rekord.

Podkreśla, że choć pewna grupa firm nadal z nich korzystała, to programy, których nie obejmie zamiana stawek podatkowych, nie były sprzedawane już od kilku lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu