Znikną kolejne programy dla DOS

KA
opublikowano: 01-12-2010, 00:00

LTC, Tarkus i Rekord SQL uśmiercą swoje aplikacje dla DOS. Wszystko ze względu na zmianę w podatku VAT.

LTC, Tarkus i Rekord SQL uśmiercą swoje aplikacje dla DOS. Wszystko ze względu na zmianę w podatku VAT.

Zmiana stawek VAT doprowadzi do wyeliminowania z rynku kolejnych programów dla systemu operacyjnego DOS. W swoim oprogramowaniu dla DOS nowych progów VAT nie przewidują opolska firma Tarkus i płocka Rekord. LTC z Wielunia, oferująca oprogramowanie marki Finn, zmieni stawki podatkowe w dwóch z trzech swoich programów dla DOS.

— Programu Finn5 nie aktualizujemy już od stycznia 2007 r. Wiele osób nadal go jednak wykorzystuje. Zmiana stawek VAT spowoduje jednak, że nie będzie działało w nim coś, co jest jego podstawową funkcją, czyli korzystanie z tego programu straci rację bytu — mówi Paweł Sztoch, odpowiedzialny w LTC z oprogramowanie dla systemu DOS.

Zaznacza przy tym, że dostosowanie stawek VAT w programach Finn 6 i Finn 7 wynika z tego, że są one dużo młodsze od Finn 5. Powstały po 2000 r., a ten drugi program w 1990 r.

— W części nowych komputerów nie jest mroziwa praca z tym oprogramowaniem. 64-bitowe wersje Windows nie obsłużą bowiem oprogramowania stworzonego z myślą o systemie DOS — twierdzi Paweł Sztoch.

— Decyzja o tym, że nowe stawki VAT nie zostaną wprowadzone do programów dla systemu DOS wynika m.in. stąd, że w systemach Windows Vista i Windows 7 nie można uruchomić ich w trybie pełnoekranowym. W dodatku korzystają one z portu drukarkowego typu LPT, a nowe komputery i drukarki nie mają takich gniazd —dodaje Dariusz Ręczajski, współwłaściciel firmy Rekord.

Podkreśla, że choć pewna grupa firm nadal z nich korzystała, to programy, których nie obejmie zamiana stawek podatkowych, nie były sprzedawane już od kilku lat.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane