Znów spadły wydatki japońskich gospodarstw domowych

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-12-2021, 05:58

Po raz trzeci z rzędu spadły w październiku wydatki japońskich gospodarstw domowych. Tempo zniżki jednak wyhamowało, informuje Reuters.

Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Forum

Zaprezentowane we wtorek dane rządowe pokazały, że wydatki zmniejszyły się w październiku 2021 r. o 0,6 proc. w ujęciu rocznym i pokryły się z medianą prognoz ekonomistów. Dynamika zniżki wyraźnie przy tym wyhamowała, gdyż we wrześniu wskaźnik spadał o 1,9 proc., a w sierpniu o 3,0 proc.

Nieco optymistyczniej sytuacja przedstawia się w ujęciu miesięcznym. W porównaniu bowiem do września wydatki zwiększyły się o 3,4 proc. (dane skorygowane sezonowo) przechodząc na wartość dodatnią po zniżce o 5,0 proc. miesiąc wcześniej.

Eksperci podkreślają, że wpływ na takie wyniki miało ostrożne zachowanie konsumentów w obliczu zakończonego dopiero co we wrześniu kolejnego stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Decydenci liczą, że popyt wewnętrzny jest nadal tłumiony i czeka na dogodniejszy moment do „wybuchu”. Oprócz tego, rząd zamierza ponownie uruchomić krajową kampanię turystyczną, która może dołożyć około 1 proc. do PKB w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane