Znów ten dolar

Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 17-12-2009, 16:49

Silne spadki na eurodolarze trwają w  najlepsze co wyraźnie zmniejsza apetyt na ryzyko. Czerwień na rynkach dominuje i  tylko wciąż poprawiające się fundamenty nie doprowadzają do większej przeceny na  parkietach świata.

Dzisiaj w nocy mieliśmy do czynienia z bardzo silnym umocnieniem się dolara. Ruch, który rozpoczął się po rewelacyjnych danych zza oceanu, teraz jest kontynuowany przez słabość waluty wspólnotowej wywołanej pogłębiającymi się problemami peryferyjnych krajów strefy euro. Chodzi o tzw. PIGS, czyli Portugalię, Irlandię, Grecję oraz Hiszpanię. Wczoraj wieczorem Standard & Poor’s po raz drugi  w tym roku ściął rating Grecji i zagroził dalszymi redukcjami, jeżeli sytuacja w tym kraju nie zacznie się poprawiać.

Ruch na eurodolarze potęgowany jest przez zamykanie spekulacyjnych pozycji graczy, które przez ostatnie miesiące namnożyły się do całkiem pokaźnych rozmiarów. Mamy też zamykane pozycji carry trade, co szkodzi surowcom, a przez nie również akcjom. Koniec roku miał być spokojny, ale wcale nie musi tak być. Gdy inwestorzy na rynkach akcyjnych nie wytrzymają i zaczną silniej sprzedawać akcje by zabezpieczyć tegoroczne wzrosty, to obecna fala może się zdecydowanie bardziej pogłębić.

Warszawski parkiet zdominowany był więc dziś przez kolor czerwony, ale spadki nie osiągały alarmistycznych rozmiarów. WIG20 tak naprawdę się konsolidował na niższych poziomach i dopiero gorsze dane zza oceanu o cotygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych spowodowały pojawienie się nowych mimów sesji. Bez echa przeszły rewelacyjne dane o krajowej produkcji przemysłowej, która w listopadzie zwiększyła się o 9,8% rok do roku. Za to pogłębienie spadków wywołał nienajlepszy początek sesji na Wall Street.

Na rynku walutowym złoty nie miał łatwego zadania. W stosunku do dolara oczywiście stracił, ale w relacji do euro było już zdecydowanie inaczej. Widać, że poziom 4,20 zachęca do zakupów naszej waluty, a apetyt na nią zwiększyły dobre dane płynące z przemysłu. Rynek walutowy z pewnością chciałby złapać oddech w postaci wzrostu kursu eurodolara, ale czarne chmury nad Grecją są już tak gęste, iż skutecznie uniemożliwiają odbicie.
           

Komentarz przygotował: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane