Znowu dominują malcy

Kamil Zatoński
opublikowano: 09-10-2007, 00:00

RYNEK IPO W październiku będzie co najmniej osiem pierwszych ofert publicznych

Dziś na giełdzie zadebiutują akcje biura podróży Rainbow Tours, a na New Connect — Adv.pl, firmy działającej na rynku interaktywnych mediów i komunikacji (patrz obok). Od wczoraj trwają zapisy na akcje Pani Teresy Medica, skierowane do tzw. małych inwestorów. Również wczoraj zakończyło się przyjmowanie zapisów w ofercie publicznej Orła Białego. Spółki wybierające się na warszawską giełdę i na New Connect nie pozostawiają inwestorom chwili oddechu. Przez najbliższe trzy tygodnie nie będzie ani jednego dnia, w którym nie zostanie przeprowadzany book buliding, zapisy albo przydział akcji.

Po chwili zawahania związanego z kiepskimi nastrojami na rynku wtórnym spółki przeszły do ofensywy. Co jednak ważne, zdecydowana większość ofert ma niską wartość (od kilku do 20-30 mln zł), dlatego inwestorzy nie powinni się obawiać negatywnych wpływów podaży na rynku pierwotnym na giełdową koniunkturę. Jedynie Introl, firma produkująca elementy automatyki przemysłowej, poprosi o większą kwotę. Będzie to w sumie ponad 140 mln zł, z tego na konto firmy trafi prawie 60 mln zł.

Jednoczesna sprzedaż starych i nowych walorów przez Introl spowoduje, że nowi akcjonariusze obejmą w sumie pakiet stanowiący 35,7 proc. kapitału zakładowego. Tak znaczna liczba akcji, które przy okazji IPO trafią do wolnego obrotu, to rzadkość. Właściciele firm idących na giełdę zwykle niechętnie tak znacznie zmniejszają zaangażowanie już na starcie. Dotychczasowi akcjonariusze Sovereign Capital, firmy doradczo-inwestycyjnej, zdecydowali się powyższyć kapitał zaledwie o 100 tys. akcji, a więc niespełna o 5 proc. Przy cenie emisyjnej równej 60 zł może to się skończyć znikomą płynnością.

Inwestorzy nie powinni się za to obawiać dużych redukcji zleceń w ofertach pierwotnych. Choć zapisy na akcje Rainbow Tours wydłużono o kilka dni, tłumacząc to dużym zainteresowaniem inwestorów, zredukowano

ich liczbę o niespełna 30 proc.

O 38 proc. zredukowano zapisy na akcje informatycznej Woli Info, w przypadku Magellana gracze otrzymali dokładnie tyle walorów, na ile złożyli zapis. A jeszcze wiosną standardem były redukcje rzędu 90 proc.

To jednak Magellan, zajmujący się usługami finansowymi dla podmiotów z rynku medycznego, zaliczył całkiem dobrą premierę, bo jego akcje podrożały na pierwszej sesji o 7, a prawa do akcji o 14 proc. Wola Info debiutowała z ceną równą emisyjnej. Rynek pierwotny przestał być więc maszynką do robienia pieniędzy. Paradoksalnie spółki wyceniają się relatywnie niżej niż te, które wchodziły na giełdę jeszcze kilka miesięcy temu. Widmo bessy najwyraźniej skłoniło do zwiększonej ostrożności zarówno przedstawicieli firm, jak i tych, którzy inwestują na rynku pierwotnym.

Liczba prospektów emisyjnych, które czekają na zatwierdzenie w Komisji Nadzoru Finansowego, praktycznie nie spada poniżej 30. Wśród tych, którzy pochwalili się już złożeniem dokumentów, próżno jednak szukać wielkich nazwisk i bardzo znanych firm. Jednym z najbardziej znanych jest Cyfrowy Polsat. Nie wiadomo jednak, jaka będzie wielkość planowanej oferty publicznej.

OFERTA GONI OFERTĘ

KOLEJNI GIEŁDOWI NOWICJUSZE W PIGUŁCE

INTEGER.PL

Kolportaż przesyłek reklamowych

5-9.10 Składanie deklaracji nabycia

11-15.10 Zapisy w transzy otwartej

22,6

mln zł Wartość oferty składanej przez DM IDM.

PANI TERESA MEDICA

Producent tekstylnych wyrobów medycznych

8-11.10 Book building i zapisy w transzy małych inwestorów

15-16.10 Zapisy w transzy dużych inwestorów

6,5-7,7

mln zł Wartość oferty składanej przez DM BOŚ.

BIPROMET

Usługi budowlane

11-15.10 Book building

16-19.10 Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych

33-39,6

mln zł Wartość oferty składanej przez DM Capital Partners.

INTROL

Producent i dystrybutor automatyki przemysłowej

15-16.10 Book building

18-23.10 Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych

18-24.10 Zapisy w transzy inwestorów instytucjonalnych

142,5

mln zł Wartość oferty składanej przez Beskidzki Dom Maklerski.

PÓŁNOC NIERUCHOMOŚCI

Pośrednik w sprzedaży nieruchomości

15-16.10 Book building

17-23.10 Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Spółka chce wejść na New Connect

9

mln zł Wartość oferty składanej przez Beskidzki Dom Maklerski.

PRIMA MODA

Dystrybutor obuwia

15-16.10 Przyjmowanie deklaracji nabycia

18-22.10 Zapisy w transzy otwartej

18-21

mln zł Wartość oferty składanej przez DM Amerbrokers.

HOOPLA.PL

Sklep internetowy

22-23.10 Book building

24-31.10 Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych

22-26

mln zł Wartość oferty składanej przez DM BOŚ.

SOVEREIGN CAPITAL

Firma doradczo- -inwestycyjna

23-26.10 Zapisy w transzy otwartej

6

mln zł Wartość oferty składanej przez DM BISE.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu