ZNP: Większość nauczycieli chce prawa do wcześniejszych emerytur

PAP
opublikowano: 18-02-2008, 12:03

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz powiedział w poniedziałek PAP, że zdecydowana większość środowiska nauczycielskiego opowiada się za utrzymaniem uprawnień do  wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

W ten sposób Broniarz skomentował poniedziałkowe informacje "Gazety Wyborczej", która poinformowała, że Platforma Obywatelska chce przekonać nauczycieli do rezygnacji z emerytalnych przywilejów, a od przyszłego roku - zamiast prawa do wcześniejszych emerytur, dostaliby wyższe pensje.

Taką propozycję rząd chce przedstawić w najbliższych dniach pracodawcom i związkowcom z Komisji Trójstronnej. "Podwyżka w zamian za rezygnację z wcześniejszych emerytur to najlepsze w obecnej sytuacji rozwiązanie, chcemy o nim dyskutować z partnerami społecznymi" - zapewnia w artykule "GW" szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

"Dopóki nie zobaczymy co konkretnie proponuje nam rząd, to niestety traktujemy te informacje jako rodzaj faktu medialnego, ewentualnie wątku publicystycznego" - powiedział PAP Broniarz. Podkreślił, że "jeżeli są głosy, że wzrost płac jest ważniejszy od uprawnień emerytalnych, to rodzi się pytanie o jakim wzroście plac mówimy".

Zaakcentował też, że zdecydowana większość środowiska nauczycielskiego opowiada się za utrzymaniem uprawnień do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.

"Jest pewien odsetek nauczycieli, którzy wolą więcej zarabiać i uprawnienia emerytalne mniej ich interesują, ale to raczej jest powiązane z wiekiem - im młodszy nauczyciel, tym perspektywa emerytalna jest bardziej odległa, a jemu bardziej zależy na doraźnych korzyściach czyli pieniądzach" - tłumaczył Broniarz.

Zwrócił też uwagę na problem młodych nauczycieli stażystów i absolwentów kierunków pedagogicznych. "Jeżeli faktycznie propozycja, że wydłużamy czas pracy nauczyciela ma się pojawić (...), to rodzi się pytanie co z tymi, którzy do tego zawodu nie wejdą, bo nie odejdą ci, na miejsce których oni by weszli (...) Skoro skurczy się rynek pracy dla młodych, to co z kierunkami pedagogicznymi?" - mówił Broniarz.

Broniarz uważa też, że rząd z konkretnymi propozycjami powinien zwracać się do nauczycieli, a nie gazety. "Skoro pan przewodniczący Chlebowski miał czas zadzwonić do +Gazety Wyborczej+ to nic nie stoi na przeszkodzie, by skonstruować swą propozycję i zaadresować ją do nauczycieli, którzy są zdecydowanie bardziej zainteresowani niż dziennikarz +Gazety+" - uważa Broniarz.

W jego opinii propozycja PO może być jedynie "początkiem wnikliwej, poważnej dyskusji".

Do momentu nadania depeszy nie udało się uzyskać opinii przedstawiciela Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZNP: Większość nauczycieli chce prawa do wcześniejszych emerytur