ZNP zapowiada demonstrację w Warszawie 17 marca

opublikowano: 20-02-2007, 15:02

Jak powiedział PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz, prezydium zdecydowało też, że będzie domagać się spotkania z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Od wyników tego spotkania związek uzależnia podjęcie dalszych kroków protestacyjnych. Wśród postulatów, które ZNP chce przedstawić premierowi, jest m.in.

17 marca odbędzie się w Warszawie demonstracja Zawiązku Nauczycielstwa Polskiego przeciwko polityce edukacyjnej prowadzonej przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha - zdecydowało obradujące we wtorek Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Związek chce odwołania Giertycha z funkcji ministra.

Jak powiedział PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz, prezydium zdecydowało też, że będzie domagać się spotkania z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Od wyników tego spotkania związek uzależnia podjęcie dalszych kroków protestacyjnych.

Wśród postulatów, które ZNP chce przedstawić premierowi, jest m.in. podniesienie od 2008 r. w Karcie Nauczyciela kwoty bazowej służącej do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli stażystów. ZNP chce ją podnieść do co najmniej 100 proc. kwoty bazowej określonej dla pracowników sfery budżetowej (obecnie wynosi on co najmniej 82 proc. kwoty bazowej). Na podstawie kwoty bazowej dla stażystów określa się procentowo wysokość średniego wynagrodzenia nauczycieli na wyższych stopniach awansu.

Związek chce także pilnego uporządkowania spraw związanych z wynagrodzeniem nauczycieli pracujących przy maturach i zewnętrznych egzaminach zawodowych, bowiem przepisy dotyczące tej kwestii są niejasne. Broniarz przypomniał, że pytanie prawne w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Sądu Najwyższego.

ZNP opowiada się także za przesunięciem do końca 2011 roku możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury; obecny rok jest ostatnim kiedy mogą to zrobić. Związek popiera projekt posłów SLD nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczący tzw. emerytur pomostowych, który ma na celu danie rządowi więcej czasu na przygotowanie projektu nowej ustawy o świadczeniach z FUS.

Podczas obrad Prezydium Zarządu Głównego ZNP omawiane były wstępne wyniki referendum strajkowego zorganizowanego przez związek. Odbywało się ono od 8 stycznia do 15 lutego. Pytano w nim nauczycieli: "Czy wobec szkodliwej polityki rządu niszczącej system oświaty, a także wobec odstąpienia od zapowiadanych 7 proc. podwyżek płac dla nauczycieli, jesteś za przystąpieniem do jednodniowego ogólnopolskiego strajku

Jak poinformował Broniarz, do centrali związku w Warszawie nie dotarły jeszcze wyniki z niektórych okręgów - brak jeszcze danych z województwa warmińsko-mazurskiego, nie ma jeszcze pełnych danych także z mazowieckiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ZNP zapowiada demonstrację w Warszawie 17 marca