ZNTK Wrocław poszukuje partnera do budowy osiedla

Marcin Gesing
15-05-2001, 00:00

ZNTK Wrocław poszukuje partnera do budowy osiedla

ZNTK Wrocław — firma, która nie zajmuje się już naprawą taboru kolejowego — zamierza podwyższyć kapitał. W zamian za nową emisję akcji Proxima Capital Investment ma przekazać jej walory Softbanku. Środki są potrzebne do sfinansowania budowy osiedla mieszkaniowego w centrum Wrocławia.

Na najbliższym NZWA akcjonariusze Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego we Wrocławiu mają podjąć decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego o 1,35 mln zł. Nową emisję akcji ma objąć Proxima Capital Investment, luksemburska spółka akcyjna.

— Firma ta zobowiązała się pokryć akcje walorami Softbanku — opowiada Augustyn Bombała, prezes ZNTK Wrocław.

Spółka sprzeda te walory, gdy będzie potrzebować gotówki.

Zmiana profilu

ZNTK od trzech lat wyzbywa się majątku i wyburza obiekty związane z naprawą taboru kolejowego.

— Mamy doskonałą lokalizacje, którą chcemy jak najszybciej przystosować do inwestycji budowlanych — mówi Grzegorz Dzik, większościowy akcjonariusz ZNTK Wrocław.

Na dwóch hektarach gruntu w centrum Wrocławia spółka planuje budowę luksusowego osiedla.

Jak twierdzą przedstawiciele ZNTK, podwyższenie kapitału, choć atrakcyjne ze względu na możliwość zaciągania pożyczek u luksemburskiego partnera, nie jest przesądzone. W grę wchodzi wniesienie aportem gruntu do nowego podmiotu lub sprzedaż części posesji albo nieruchomości.

— Prowadziliśmy już wstępne negocjacje w sprawie sprzedaży z firmami niemieckimi i japońskimi, rozmawiamy ze spółką z Izraela — twierdzi Augustyn Bombała.

Asset zamiast ZNTK

Kapitał akcyjny spółki wynosi 3,99 mln zł. Jej właścicielami są Grzegorz Dzik i Henryk Biegaj, którzy mają 98 proc. akcji. W 2000 r. firma odnotowała stratę sięgającą 1 mln zł. Rok wcześniej udało się jej osiągnąć minimalny zysk.

— Chcemy zajmować się wyłącznie inwestowaniem na naszym gruncie. Zmieniamy też nazwę spółki na Asset. Wniosek leży już w Krajowym Rejestrze Sądowym — wyjaśnia Augustyn Bombała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ZNTK Wrocław poszukuje partnera do budowy osiedla